Necete verovati  - velika leva
close
banner-itembanner-itembanner-itembanner-item

Да ли ће бити изграђена зграда за Роме на Кошутњаку? Мештани: Не дамо игралиште! Тодоровић: Све зависи од тендера!

02/10/2018
image-gallery-item
Игралиште на Кошутњаку, фото: Глас западне Србије
Чачак – Да ли ће успети да сачувају игралиште за своју децу, питање је које већ дужи временски период мучи мештане чачанског насеља Кошутњак.

Наиме, након изграђенх 13 социјалних зграда у које су се између осталих уселила и расељена лица са простора бивше Југославије, већ пар година је у плану да се на овој локацији изграде и станови за Роме, а то је оно са чим се грађани не слажу јер уколико би до те изградње дошло, дечије игралиште било би срушено.

Грујовић: Зар све социјалне зграде морају бити изграђене у нашем насељу?

“Овде није реч ни о каквој дискриминацији. То што би то били станови за Роме нема никакве везе, јер ми овде не желимо било какву градњу. Сад да нам министри дођу и овде направе куће исто би рекли – не. Ради се о нашој деци и нашим потребама. Ово игралиште већ годинама је место где се наша деца играју и социјализују, а старији људи окупљају до касно у ноћ током лета. За нас је оно незамењиво и ништа нам не значи пар клацкалица и љуљашки које су постављене ту у близини, јер ми тад не можемо безбрижно пустити децу, него би непрестано морали мотрити на њих”, изјавио је за ГЗС заменик председника месне заједнице Кошутњак, Владимир Грујовић.

Владимир Грујовић, фото: Глас западне Србије

Он такође истиче да кад је било речи о бирању места за изградњу станова за Роме, спорна локација у Кошутњаку није била ни понуђена.

“Те 2014. године кад је тадашњи премијер, а садашњи председник, Александар Вучић, тражио да му се доставе слободне локације за изградњу социјалних станова, од шест тад наведених локација ова наша није била уписана уопште. Како се она после појавила у оптицају није нам ни до данас јасно. Такође, према пројекту италијанске владе захвљујући којој је направљено ових 13 зграда, на овом месту су планирани игралиште и паркинг. Паркинг нисмо добили до данас, а игралиште смо изградили од својих личних средстава без помоћи локалне самоуправе и не дамо да га сруше. До сада смо имали само један састанак са градоначелником и договор је био да се поново видимо, али позив није уследио. Из појединих медија сазнали смо да неће ићи против воље грађана, наша воља се зна, па ћемо ево видети да ли ће бити од речи”, јасан је Грујовић.

Са њим се слажу и остали мештани који сматрају да има толико, како кажу, слободних ливада и парцела је на територији града, и да нова градња код њих није неопходна.

Јеремија Јовашевић, фото: Глас западне Србије

“Ми смо насеље које је процентуално примило највише расељених лица, можда чак и у Србији. Па зашто овде мора бити и та 14 зграда? Иначе су инфраструктурни услови лоши, много је влаге а мало простора, па би та нова градња само још више погоршала ситуацију”, рекао је Јеремија Јовашевић.

 

Са друге стране, градоначелник Милун Тодоровић, каже да ће се пронаћи решење прихватљиво за све.

Милун Тодорвић, фото: Глас западне Србије

“Планским актом за изградњу станова за Роме, предвиђене су две локације, Љубић кеј и Кошутњак. Само изменама и допунама планског акта у обзир може да дође идеја о некој другој локацији. Разумем незадовољство мештана, али и они морају разумети потребе ромског становништва које живи у нехуманим условима. Причаћемо не само са појединим грађанима из тог насеља, него са свима и чути њихова мишљења. Једном смо већ разговарали, али чини ми се да смо далеко од било каквог договора. Први тендер који је био расписан је пропао јер се није поклопила цена понуђача радова са нашим финансијским условима. Други тендер је расписан 29. 08., траје до 29. 10. и стоји на званичном сајту града Чачка”, изјавио је градоначалник Милун Тодоровић.

 А шта кажу Роми?

Толико полемике, око зграде и игралишта у Кошутњаку, а Роми које је Глас западне Србије, посетио у Трнавској улици кажу да уопште нису одушевљени идејом да се преселе у тај део града и животни простор деле са Ромима са Сајмишта.

“Наше породице овде живе веома сложно, успели смо да се скрпимо и колико толико уредимо наше домове. Наравно да нам још доста тога фали, али за нас старије зидови те зграде би били као затвор, јер не би имали где изаћи и поседети. Фино нам је овде, а како би тамо било са свим тим непознатим људима не смем ни да замислим. Не бих никог да вређам, али Роми са Сајмишта познати су као донекле проблематични, а ја сам стара и доста ми је да се свађам, само нам треба мир”, каже Зорица Стојановић која већ годинама живи у Трнавској улици.

Зорица Стојановић, фото: Глас западне Србије

Исто мишљење дели и две деценија млађа, Горица Илић, мајка четворо деце.

Горица Илић са најмлађим дететом, фото>: Глас западне Србије

“Овде нам је зими доста тешко, дува са свих страна и једва можемо да се загрејемо. Па бих замолила, ако већ не могу да нам обезбеде станове да нам овде помогну, Али се слажем са комшиницом и мислим да није најпаметније решење да живимо заједно са Ромима са Сајмишта", рекла је Горица Илић.

Мештани Кошутњака су у више наврата организовали бројне акције како би спасили дечије игралиште, фудбалске турнире, а чак је био планиран и референдум, а ускоро ће бити познато да ли ће у својој намери и успети.

 

Глас западне Србије

 

igralise romi lokacija zgrada

Podeli

facebooktwitterpinterestredditlinkedinwhatsappvibertelegrammail

Dodaj komentar

Ime i prezime
Komentar

Dodaj sliku

image-gallery
|
Dodaj linkclose
1+1=

Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.

desna gif velika redakcija gzs

locationŽupana Stracimira 9/1, Čačak

mailredakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com


Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.


Izrada: DD Coding

© Glas Zapadne Srbije 2025. Sva prava zadržana.