јединица под командом Милана Лукића отели групу путника из воза 671 на релацији Београд–Бар, у месту Штрпци. Отети путници, 18 Бошњака и један Хрват, потом су погубљени.
Већина убијених су били држављани СР Југославије и били су углавном из Прибоја, Пријепоља, Београда и Подгорице. Међу њима је било и држављана Босне и Херцеговине.
Иако је неколико директних извршилаца осуђено, још се не знају имена оних који су наредили и организовали овај злочин.
У Пријепољу, поред старог моста на Лиму, 2009. је откривено спомен-обележје жртвама отмице.
На белом мермерном камену у облику традиционалног муслиманског надгробног споменика нишана, исписана је порука "Ко у овој земљи заборави 27. фебруар 1993. и станицу Штрпци одустао је од будућности".
Изградњу спомен-комплекса финансирала је Скупштина општине Пријепоље.
У Бијелом Пољу, у фебруару 2016. године је постављен споменик у облику муслиманског надгробног споменика, посвећен жртвама те отмице.
Фото: Глас западне Србије
Поводом годишњице злочина у Штрпцима, председник општине Пријепоље Драгољуб Зиндовић са својим сарадницицма, примио је породице отетих и убијених путника.
“Општина Пријепоље је учинила све што је у њеној моћи и што је у њеној надлежности. Својим средствима смо 2009. године једногласном скупштинском одлуком израдили спомен обележје за наше трагично настрадале суграђане. Од тада традиционално председник општине прима родбину настрадалих путника у возу у Штрпцима и уручујемо им једнократну материјалну помоћ”, рекао је Зиндовић.
Он је додао да код свих надлежних установа као и код републичких органа инцирају да се предузму све мере како би се пронашли остали земни остаци трагично настрадалих и како би се до краја расветило овај злочин.
Фото: Глас западне Србије
Наил Кајевић, коме је брат међу унијенима, рекао је да очекује да ове године буде завршено суђење у Београду.
"Породице су очекивале да се овај случај много раније заврши. Држава би могла више да се ангажује како би смо пронашли тела наших најмилијих и сахранили их по нашим обичајима како би пронашли душевни мир колико је то могуће", рекао је Кајевић.
Глас западне Србије
Dodaj sliku
Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.
Župana Stracimira 9/1, Čačak
redakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com
Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.
Izrada: DD Coding
© Glas Zapadne Srbije 2025. Sva prava zadržana.