Иво Михајловски осврнуо се на формирање партије која данас броји више од 420.000 чланова, што је мало у односу на број пензионера у Србији иако је она формирана за борбу права старијих особа.
„Тадашњи председник Савеза пензионера Србије Јован Кркобабић због Закона о ПИО из 2000. и 2005. у коме се предвиђа да се пензије до 2010, доведу на ниво да просечна пензија буде 29 одсто од просечне плате, и да пензије постану социјална давања, па и мање од социјалне помоћи, покреће осснивање партије. Циљ партије је да се политичким средствима бори за статусни и материјлани положај пензионера и спречи социјални геноцид над најстаријима”, каже Михајловски.
Формира се Партија ПУПС-а, 10 маја 2005 године, чланство је организовано кроз 169 Општинских и Градаких одбора, 2.157 месних организација широм Србије.
„Прве активности ПУПС-а су стопирање спровођења Закона из 2005. године који предвиђа довођење просечне пензије на 29% од просечне плате.
Обезбеђено је ванредно повећање пензија за 10% и редовно ускалђивање за још 4,7% што остаје трајни бенефит за све наредне године. Тада се додатно ванредно повећавају за 8,4% пољопривредне пензије.
„Прве активности ПУПС-а су стопирање спровођења Закона из 2005. године који предвиђа довођење просечне пензије на 29% од просечне плате.
Обезбеђено је ванредно повећање пензија за 10% и редовно ускалђивање за још 4,7% што остаје трајни бенефит за све наредне године. Тада се додатно ванредно повећавају за 8,4% пољопривредне пензије. Такође у многим локалним самоуправама ПУПС постаје део власти и чини велике напоре за побољшање статусног и материјалног положаја пензионера”, каже Михајловски.
Према његовим речима може се рећи да је ПУПС два пута спасао пензионере, 2008. године када су пензије пале на 42% од просечних личних доходака и 2015. када је постојала опасност да се пензије уопште не исплаћују због недостатка средстава. Пензионери су дали свој велики допринос фискалној-консолидацији државе. ПУПС је принципијелно стао у заштиту пензионера иако није имао своје представнике у Влади Србије када је доношена одлука о умањењу пензија.
„Председник партије покренуо је акцију у 2016. `Држава Србија у селима Србије` која омогућава становницима у 55 села 3 града и 8 општина да добију помоћ општинског, поштанског службеника и лекара. Овим акцијама укупно ће бити обухваћено око 550 села у Србији. А 2017. пројекта водич кроз задругарство Србије који је веома успешно реализован у 2017 када је основано 190 нових Задруга. У овој 2018. години планирано је у буџету 825 милиона динара за формирање 60 нових задруга. Планирано је и покретање активности на формирању 5 сложених задруга са вишим нивоом технолошке обраде производа, јер је став ПУПС-а да свако село мора да има задругу, амбуланту, пошту, школу, и цркву. Са поносом могу да кажем да је у Моравичком управном округу формирано 7 нових задруга и то: 5 у Општини Горњи Милановац и 2 у Чачку”, рекао је Михајловски.
Председник ГрО ПУПС-а у Чачку додао је да су нужне реформе пензијског система а да је јдно од решења за побољшање стања, ПУПС предлаже формирање „ Фонда техничко-технолошке солидарности за исплату пензија“.
„У овај фонд би уплаћивали средства компаније са високим технолошки развијеним процесом рада, а са мањим бројем запослених, које остварују изузетно високе профитне стопе. С обзиром на садашње стање и нужне реформе пензијско- инвалидског фонда, Партија ПУПС-а упутила је позив свим значајнијим политичким странкама у земљи да се изјасне какав пензијски систем, реално може да функционише у наредним годинама. За сада синдикати су прихватили предлог ПУПС-а за реформе пензијског система”, закључио је Михајловски.
На прослави ПУПС-а поред чланова Градског одбора присуствовали су Народни Посланици у Скупштини Р. Србије Остоја Мијајловић и Марко Парезановић, Потпредседник Партије ПУПС-а и Председник УП Краљева Тимотије Николић, Градоначелник Града Чачка Милун Тодоровић, Заменица Градоначелника Милица Дачић, са својим сарадницима, Чланови Градског већа, Директори ЈП, Председник Општине Г. Милановац Дејан Ковачевић, Председница Општине Лучани Весна Стамболић са сарадницима, Председници ГрОпОд ПУПС-а Моравичког и Рашког округа, Председник ОО ПУПС-а Лучани Чедомир Протић, Председник ОО ПУПС-а Ивањица Борко Нешковић, Представници ПУПС-а Г. Милановац Драган Мирић и адвокат Чедо Ћурчић, Председник ГО ПУПС-а Краљево Др Никола Крпић, Председник ОО ПУПС-а Рашка Милан Покимица, Повереник ПУПС-а Врњачка Бања Јасна Пајић, Члан Извршног одбора Савеза пензионера Србије и Председник Удружења пензионера Лучани Јован Павлица са сарадницима, Председница Удружења „Уједињени пензионери“ Чачак Драгана Јовановић, Потпредседница Удружења Града Чачка Радисава Обреновић и Секретар УП Града Чачка Крстивоје Дрманац, помоћници Градоначелника Владан Милића и Милан Бојовић, председник Скупштине Игор Трифуновић, председник ГО СПС и члан Градског Већа Немања Трнавац, члан Градског Већа Др Славица Драгутиновић, председник Група грађана Др Александар Радојевић, Одборници Града Чачка, Начелници Службе градске Управе и Председници МЗ Стари град, Прељина и Мрцајевци и друга званица.
Велика захвалност иде и музичком Оркестру Љубише Брковића, КУД „Српски јелек“ Младена Гојковића и члановима клуба Књижевника Драгослав Грбић.
Глас западне Србије
Dodaj sliku
Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.
Župana Stracimira 9/1, Čačak
redakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com
Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.
Izrada: DD Coding
© Glas Zapadne Srbije 2025. Sva prava zadržana.