Necete verovati  - velika leva
close
banner-itembanner-itembanner-itembanner-item

Агрономски факултет домаћин међународног саветовања о биотехнологији

15/03/2019
image-gallery-item
Амфитеатар Агрономског факулетета у Чачку, фото: РИНА
Чачак – Међународно саветовање о биотехнологији одржано је данас на Агрономском факултету у Чачку.

Пре 24 године све је почело као зимска школа за агрономе, данас то представља презентацију стручних истраживања која помажу агрономима и произвођачима у раду.

Александра Корићинац је стручни сарадник Института за воћасртво и мастер студент на Агрономском факлултету, а овом приликом истраживала је које се промене у квалитету плодова јабуке јављају прилком складиштења.

Александара Корићанац, фото: РИНА

“Резултати су значајни за произвођаче јабука који своје јабуке складиште у хладњачама са нормалним условима атмосфере које су и најзатупљеније. Праћене су четири сорте јабука – џонаголд, ајдаред, грени смит и златни делишез у периоду од децембра до фебруара. Веома је битно како се мења плод јабуке и који су то улсови који се морају испунити да би плодови задржали свој квалитет и били конкуретнији на тржишту. Истрживања су показала да складиштене јабуке сорти џонаголд, ајдаред и грени смит не мењају своја свосјтва у хладњачама, док је код сорте златни делишез приметна деградација уколико се складишти у хладњачу са нормалним условима атмосфере”, рекла је Александра Корићанац.

Томо Милошевић, декан АФ у Чачку, фото: РИНА

Поред Александре, на овогодишњем стручном саветовању у Чачку своје радове презентовало је још 125 стручњака.

“Обухватили смо ратарство, повртарство, крмно биље, воћарство и виноградарство, зоотехнику, прехрамбену технологију, заштиту биља и заштиту животне средине. Поред српских, ту су и излагачи из региона али и из Москве. Велики број радова има примену у пракси у примарној пољопривредној и прехрамбеној производњи. Саветовање које траје већ више од две деценије велика је референца за наш факултет и начин да дамо наш допринос у развоју тих грана”, изјавио је декан Агорноснког факултета у Чачку, Томо Милошевић.

Драго Милошевић, професор на АФ у Чачку, фото: РИНА

Проф. Др Драго Милошевић, истиче да је Саветовање о биотехнологији изизетно корисно за агрономе и пољопривредне произвођаче.

“То је научно – стручни скуп и свијеврстан трансфер знања. У питању је отворени скуп који могу да послушају сви заинтересовани, а међу слушаоцима највише се налазе колеге агроними као и пољопривредници који ће имати највеће бенефите због резултата до којих су дошли стручњаци”, закључио је Драго Милошевић.

РИНА

Podeli

facebooktwitterpinterestredditlinkedinwhatsappvibertelegrammail

Dodaj komentar

Ime i prezime
Komentar

Dodaj sliku

image-gallery
|
Dodaj linkclose
1+1=

Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.

desna gif velika redakcija gzs

locationŽupana Stracimira 9/1, Čačak

mailredakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com


Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.


Izrada: DD Coding

© Glas Zapadne Srbije 2025. Sva prava zadržana.