Necete verovati  - velika leva
close
banner-itembanner-itembanner-itembanner-item

На данашњи дан рођен Танаско Рајић, јунак I и II српског устанка и Боја на Љубићу

11/02/2020
image-gallery-item
Фото: Википедија
На данашњи дан пре 266 година, 11. фебруара 1754. године (31. јануара по старом календару), у селу Страгари подно планине Рудника,

рођен је српски херој Атанаско Рајић, у народу познатији као Танаско Рајић. Како је рођен је на дан свеца Светог Атанасија, по њему је и понео име.

У тадашњој Србији поробљеној од стране Турака, Танаско Рајић се одмеће са Карађорђем и својим хајдуцима и супроставља се тиранији.  Један је од покретача Првог српског устанка, заједно са Карађорђем, Јанком Катићем, Васом Чарапићем, Хајдук Вељком Петровићем, Станојем Главашем, Јаковом Ненадовићем, попом Луком Лазаревићем и другима. Остало је упамћено да је, после неприхватања Станоја Главаша и Теодосија Марићевића да се ставе на чело устаника, Танаско лично предложио Карађорђа за вођу. По избијању устанка окупио је своје устанике под оружјем и опседао Рудник борећи се против војске Сали - аге. У боју бива рањен, али Турцима наноси пораз упркос помоћи коју су им пружили Турци из Чачка.

У наставку устанка Танаско са својим устаницима учествује у боју против Алије Гушанца. У послове око стварању првих државних власти Танаско се није мешао. Након успеха у борбама с почетка Првог српског устанка долази да размирица између њега и Карађорђа тако да се Рајић повлачи у своје село где остаје све до 1813. године. Када је Србија упала у тешкоће и под налете Турака Танаско се мири са Карађорђем и одлази да му помогне у бојевима. По слому Првог српског устанка враћа се у своје село и постаје неми сведок зулума и турске освете.

Иако већ 61 годину стар, Танаско Рајић се придружује Милошу Обреновићу у подизању Другог српског устанка. Са својим људима борио се против Турака у Чачанској нахији. Пресудни бој је био чувени Бој на брду Љубићу надомак Чачка који се одиграо 6. јуна 1815. године. Танаско Рајић који је предводио устанике у току битке је погинуо, одбијајући да напусти утврђени положај са устаничким топовима. Срби су ту битку на крају добили и утрли пут ка коначном ослобођењу српских земаља.

Чачани са великом љубављу и поносом чувају успомену на свог хероја Танаска Рајића, човека који је живот спремно оставио на бранику своје отаџбне. Његов херојски чин дубоко је опомињући за све и подсећа нас на које и какве жртве су наши преци били спремни да би својим потомцима омогућили живот достојан човека. На то нас подсећа и споменик Танаску Рајићу који се и дан данас налази на попришту чувене битке, на Брду Љубићу.

ГЗС

udruzenje cacana tanasko rajic ljubic boj rodjen

Podeli

facebooktwitterpinterestredditlinkedinwhatsappvibertelegrammail

Dodaj komentar

Ime i prezime
Komentar

Dodaj sliku

image-gallery
|
Dodaj linkclose
1+1=

Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.

desna gif velika redakcija gzs

locationŽupana Stracimira 9/1, Čačak

mailredakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com


Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.


Izrada: DD Coding

© Glas Zapadne Srbije 2025. Sva prava zadržana.