која је један од најзначајнијих културно-историјко споменика у Србији. Његову градњу започео је краљ Урош како би од непријатеља спасио манастире Жичу, Студеницу и Сопоћане. У народу је позната као Долина векова и Јеринин град и има огроман туристички потенцијал, међутим је он је дуго запостављен јер је путна инфраструктура која води до ове величанствене историјске локације годинама била у очајном стању.
Тврђава Маглич одолева вековима, Фото:РИНА
То се сада коначно мења, јер је за пројекат "Изградња саобраћајног прилаза средњевековној тврђави Маглич, паркинга и средњовековног села са пратећим садржајем", Министарство грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре, Одлуком о избору јединица локалних самоуправа на територији Југозападне Србије за доделу буџетских средстава ради суфинансирања развојних инфраструктурних пројеката, Граду Краљеву одобрило је преко 400 милиона динара.
- То ће бити прави замајац за туристички развој града Краљева, а тврђава Маглич је свакако један од највећих потенцијала који може да привуче како домаће тако и стране госте. Захваљујући председнику РС и министарству грађевине коначно ће сви становници Краљева али и туристи из других градова наше земље и држава моћи да додју до Маглича и увере се у лепоту овог средњевековног града, рекао је за РИНУ градоначелник Предраг Терзић.
Средњовековна тврђава Маглич током свих векова које постоји никада није ни рушена, ни освајана. Осим изградње новог прилазног пута, већ раније су почели радови на санацији саме тврђаве.
- Готово 474 милиона динара предвиђено је за неопходне радове на санацији овог историјког места. Када буде завршена припрема пројекта и техничка документација, расписаћемо јавну набавку за избор извођача радова. Очекујем да ћемо крајем наредне грађевинске сезоне моћи да на лакши начин дођемо до тврђаве Маглич. Једно од идејних решења предвиђа простор са старим српским селом, амфитеатром и мостом и пасарелом преко реке Ибар, додао је Терзић.
За тврдјаву Маглич нертеко се може чути да подсећа на замак из бајке, јер се налази на самом врху брда, на надморској висини од око 150 метара. Река Ибар окружује га са три стране, док га са четврте дубок ров одваја од планине столови. Према народном веровању ова тврђава је добила име по густој магли која се често спуштала на читав тај крај.
Маглич град пружа се на неких 2.000 квадратних метара, а у њему се данас могу видети остаци палате са подрумом, Црква Светог Ђорђа, главне и помоћне капије, седам кула високих дванаест и осма висока двадесет метара. Иако у рушевинима зидине Маглича су очуване, а бедеми су дугачки скоро 300 метара.
ГЗС/РИНА
Dodaj sliku
Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.
Župana Stracimira 9/1, Čačak
redakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com
Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.
Izrada: DD Coding
© Glas Zapadne Srbije 2025. Sva prava zadržana.