На пропланке Златибора у оквиру државног пројекта реинтродукције дивљачи, пуштено је 10 јелена, пет кошута и четири ланета. Пројекат траје пет година и у плану је да за то време на Златибору буде настањено укупно 100 јединки, преноси агенција РИНА.
„Јелени, кошуте и младе јединке стигли су из Бачког Моноштора и ловишта „Козара“. Не постоји тачан податак од кад јелени не настањују Златибор, али се ради о јако дугачком периоду и сада је коначно јеленска дивљач поново враћена на подручје где је некад давно живела. Осим Златибора, враћени су и на планине Тара, Златибор и околину Пријепоља“, рекао је за РИНУ, Милован Кнежевић председник Ловачког удружења „Златибор“.
Све пристигле јединке су детљано прегледане, а кад су стигле на Златибор смештене су у прихватилиште где ће провести одређени период прилагођавања и карантина, затим ће бити пуштене у природу.
На српској планини настањено 19 јединки/ Фото: РИНА
„Прихватилиште је комплетно обновљено, простире се на 18 хектара ограђене површине. Имају све потребне услове, храну, воду и неопходну негу. Направљене су хранилице за сваку врсту хране као и појилишта и солишта. Након адаптације, биће пуштени на отворено подручје ловишта Златбор“, каже Кнежевић.
Државни пројекат реинтродукцијне јелена у Зпадној Србији спроводи Управа за шуме при Министарству пољопривреде, шумарства и пољопривреде, а на подручју планине Златибор њиме руководи Ловачко удружење „Златибор“.
РИНА (ГЗС)
Dodaj sliku
Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.
Župana Stracimira 9/1, Čačak
redakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com
Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.
Izrada: DD Coding
© Glas Zapadne Srbije 2025. Sva prava zadržana.