током које су у Другом светском рату мештани овог краја спасили више од 500 америчких пилота.
Амбасадор САД у Србији Кајл Скот рекао је да је за њега Галовића поље не обично поље већ историја, јунаштво и свето поље.
„Ту су Срби показали најбоље што човечанство може да покаже. Дали су све од себе да помогну непознатом странцу, када су видели зло, то прави човечанство. Долазим овде већ трећи пут и сваке године обележавамо ову операцију, али долазим и да кажем хвала Србији”, рекао је амбасадор Скот.
Амбасадор САД у Србији Кајл Скот, положио је венце на спомен-обележје, фото: ГЗС
Престолонаследник Александар II Карађорђевић истакао је да српски народ цени слободу као највећу вредност и да је показао да и у најтежим тренуцима своје историје од тог идеала не одустаје.
„Под командом министра војног владе Краљевине Југославије генерала Драгољуба Михајловића као и мог оца Краља Петра II, Југословенска војска у отаџбини и српски народ спасили су сигурне смрти 500 америчких авијатичара.У том драматичном догађају опет је дошло до изражаја српко-америчко пријатељство које је показано у најтежим тренуцима Другог светског рата. Нама данас остаје нада да ће одности Србије и САД поново достићи ниво који су имали за време чувене мисије Халијард”, рекао је престолонаследник.
Престолонаследник Александар II Карађорђевић, фото: ГЗС
Председница Народне скупштине РС Маја Гојковић истакла је да се данас на обележавању овог значајног јубилеја, 74. године акције Халијард, у најбољем светлу показало јунаштво и херојство становништва читавог овог краја.
„Окупили смо се данас да још једном негујемо сећање на једну од највећих акцију у Другом светског рату у спасавању савезничких пилота која представља много више од тога. То је уједно прича о солидарности о пожртвовању о пријатељству, насталом у најтежим тренуцима страдања и заједничке борбе у рату. Цитираћу америчког новинара и писца Грегори Фримена који у совјој књизи `500 заборављених`, коју сам недавно добила од амбасадора САД и прочитала, један део који је посвећен овој несвакидашњој и величанственој акцији `то је једна од последњих неиспричаних прича из Другог светског рата и истовремено и једна од најзначајанијих, то је прича испричана авантуром, срчаношћу, опасношћу и јунаштвом које се преплиће са мрежом завера, лажи и прикривања. Захваљујући јунацима ове приче која се одвијала у склопу велике и дуге борбе за слободу и која је однела небројано много жртава ова акција није заборављена ни у Србији ни у Америци”, казала је Гојковић.
Председница Народне скупштине РС Маја Гојковић, фото: ГЗС
Предсавници локалне самоуправе положили су венце на спомен обележје. Председница скупштине Општине Горњи Милановац Јадранка Достанић рекла је да је ово место окупљања повод веома значајном догађају.
Подпредседница скупштине Општине Горњи Милановац Јадранка Достанић, фото: ГЗС
„Мислија Халијар и Галовића поље, симбол су великог и нераскидивог пријатељства. Давне 1944. године почело је спашавање више од 520 савезниких пилота, коме је локално спрско становништво пружило спас и уточиште. Наши сународници су делима тада показали своје најбоље особине људскости и честитости које су и данас карактеристичне за људе прањанског краја. Захвални смо им и поносни на њих због тога”, наводи Достанић.
Церемонији су присуствовали и народни посланици Јасна Каранац, Драгомир Карић и Марко Парезановић.
ГЗС
Dodaj sliku
Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.
Župana Stracimira 9/1, Čačak
redakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com
Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.
Izrada: DD Coding
© Glas Zapadne Srbije 2025. Sva prava zadržana.