Будућа сарадња предвиђа да Чипси веј, као семенски кромпир убудуће користити кромпир предузећа Мона Јавор који ће се производити на планини Јавор, на надморској висини од 1.200 до 1.400 метара.
Предузеће Мона Јавор за ову неопходну сировину за производњу чипса, гарантује високим квалитетом које ни у једном сегменту не заостаје за квалитетом семенског кромпира који се до сада увозио из западне Европе, а ценовно је и конкурентнији.
Овим конкретним активностима које ће спроводити ова два домаћа предузећа промовише се и заштита домаће производње која је од крупног интереса за српску пољопривреду и високо на листи приоритета целокупне привреде наше земље.
Власник предузећа Мона Јавор, Ђорђе Момировић, каже да ова сарадња пружа сигурност за обе фирме у смислу снабдевања семенског кромпира, коопераната.
"Смањујемо увоз, обезбеђујемо семе домаћем тржишту које се раније увозило из Немачке, Холандије. Са друге стране враћамо семенску производњу која је мало замрла, где смо и сви ми помало криви. Ова производња ће значити много овом крају, ту мислим на Сјеницу, Ивањицу и Нову Варош. Наше парцеле су управо у тим општинама, највише у Сјеници. Сматрам да и чачанска Чипсара има добар квалитет производње", рекао је Момировић.
Момировић каже да је задовољан сарадњом коју имају са државним органима Србије као и са органима из општина Ивањица и Сјеница.
Фото: Глас западне Србије
Директор компаније Чипс веј, Томислав Бајевић, каже да постоји једна веза од Сјенице до Заблаћа, једна кооперација са пуно домаћинстава која на тај начин зарађују, остају у овим крајевима и дају квалитет коначног производа, односно чипса.
"Мона не производи само семе за чипсару, већ и семе за јестиви кромпир и све друге индустрије које траже добар квалитет кромпира па самим тим и семена. Сигуран сам да семе које смо ми прерадили и дали произвођачима је изузетног квалитета", рекао је Бајевић.
Државни секретар Министарства пољопривреде Сенад Махмутовић, рекао је да уговор између ове две компаније штити и промовише домаћу производњу, посебно производњу са националним квалитетом и заштитом географског порекла.
"Шири значај овог уговора јесте обухватање огроман број индивидуалних пољопривредних произвођача који су доминантни, тако да је општи интерес пренесен на велики број малих произвођача који имају пословну сарадњу са вама. Хтели би да охрабримо и позовемо друге домаће компаније да се по сличном моделу и принципу удружују, да шире тај круг на индивидуалне пољопривредне произвођаче, а њих позивам да користе подстицајне мере и инвестиције за унапређење примарне производње пре свега у набавци одговарајуће опреме и механизације", рекао је Махмутовић.
Председник општине Ивањица, Зоран Лазовић, истакао је да је подстицај пољопривредне производње и пласман домаћих производа нешто што је веома значајно.
"Општина Ивањица има феноменалну сарадњу са Владом Србије посебно са Министарством пољопривреде које јако успешно води Недимовић. Имали смо значајних резултата у протеклих неколико дана, од министарства смо добили помоћи од 200.000 тона меркатилног кукуруза угроженим подручјима, затим гориво за угрожена подручја", закључио је Лазовић.
Глас западне Србије
Dodaj sliku
Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.
Župana Stracimira 9/1, Čačak
redakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com
Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.
Izrada: DD Coding
© Glas Zapadne Srbije 2025. Sva prava zadržana.