Наиме, док се широм Балкана ткало уз помоћ трлице, ере су то радиле на електрични погон, захваљујући првој хидроцентрали у Европи, на реци Ђетињи подигнутој по принципима полифазних струја, и то свега пет година после подизања исте такве на реци Нијагари у Америци.
Ужице је имало ткачку школу 1891. године, а иницијативом тадашњег председника општине, покренута је и прва ткачка фабрика.
За потребе ткачке фабрике,1900. године направљена је прва хидроцентрала. Задужен за набавку опреме био је угледни професор Ђорђе Станојевић који је у Бечу пронашао Сименсове генераторе и турбине.
Када је опрема стигла, Ужичани су приступили изградњи, а отварање је уприличено за рођендан Краља Александра Обреновића.
Нове технологије, али и изградња пруге Београд - Бар 1973. године зауставиле су рад хидроцентрале, али старе сименсове машине и дан данас повремено раде, а и јединствени су експонати у музеју технике.
ГЗС
Dodaj sliku
Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.
Župana Stracimira 9/1, Čačak
redakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com
Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.
Izrada: DD Coding
© Glas Zapadne Srbije 2025. Sva prava zadržana.