Црква направљена у храсту старом шест векова: Овде се људи окупљају и моле 


Nagradni konkurs „Najlepše želje pišu se ćirilicom“              U Srbiji danas do 17 stepeni              Gondola od danas u redovnom režimu rada              Čestitke za nove uspehe i priznanja užičkih gimnazijalaca              Sportske igre mladih od sutra u Ljuboviji              Todorović: studija je pokazala da postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda ni na koji način ne ugrožava stanovništvo             

 
Црква направљена у храсту старом шест векова: Овде се људи окупљају и моле
Trenutno na sajtu: 501       |       Podeli:
25.11.2019 | 0 коментар(а)



Краљево – Од давнина се верује да дрво има магичну моћ, код Словена у дрвећу су били храмови, а таква слика може се видети и у срцу краљевачког села
Фото: РИНА

Чибуковица јер у храсту лужњаку, старом скоро шест векова, направљена је права мала црква, посвећена Светој тројици.

Верујући људи у овом селу нису желели да ово, како га често називају, свето дрво, оде у заборав, те су одлучили да му се достојно одуже. Посла око изградње цркве прихватио се Михајло Јеротијевић који је уз помоћ оца Радојка у сатаблу чибуковачког храста саградио молитвено здање насвакидашњег изгледа.

,,Света Тројица је сеоска слава и на тај дан се код храста окупи велики број мештана али и гостију из околних села и града Краљева. Међутим, ова светиња је место окупљања и другим празницима те се у нашој цркви налазе и иконе Светог Јована,Светог Василија Острошког, Светог Ђорђа, Пресвете Богородице и још неких светаца. Понеко наврати и недељом да се помоли за здравље и напредак својих најближих и најдражих“, каже мештанин Радош Јовановић за РИНУ.

Црква у храсту у Чибуковцу, за који многи тврде да је најстарији у Србији, временом је постала култно место окупљања и молитве верујућих људи овог краја. Сам храст као и здање у њему далује импозантно. Висок је преко тридесет метара, обима осам и пречника два и по метра. Доброг је здравља, како воле да кажу мештани, има широку крошњу и типични је репрезент некадашњих лужњикаво-јасеновох шума у овом делу Србије.

За овај џиновски храст се верује да је веома срећно дрво у чијој се крошњи повремено скупљају виле. Од како је у њему направљена црква ,казују мештани, престали су удари громова и муња по врховима његових грана и крошње, за разлику од ранијих времена када је то била честа појава.Одужила му се и дражава, тако што га је заштитила законом због изузетних биолошко - еколошких карактеристика. Мештани Чибуковца су се заклели да ће га, као и до сада, чувати као највећу светињу.

 

РИНА




PODELI:










Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 157.410.653 посета
Тренутно на сајту: 501 посетилац(a)