Necete verovati  - velika leva
close
banner-itembanner-itembanner-itembanner-item

Дарко из Чачка за пет година парцелу под овим воћем увећао преко шест пута, ове сезоне очекује род од 15 тона

24/02/2022
image-gallery-item
Фото: РИНА
Чачак - Прве јагоде стигле су на пијачне тезге, али не из српских већ из шпанских села

и зато тренутно папрено коштају. За килограм овог црвеног воћа сада треба да издвојите од 400 до 600 динара, или да сачекате још два месеца па да домаће стигну у продају. Прве јагоде у нашој земљи беру се почетком маја, а како кажу произвођачи укус не може да се мери са овим из иностранства, али ни цена. Дарко Топаловић из села Виљуша код Чачка, иако има сигуран и добро плаћен канцеларисјски посао пре пет година почео је да се бави производњом јагода на 10 ари, а данас се његова плантажа протеже на 70 ари.

Фото: РИНА

"Ове године очекујемо род од неких 15 тона, с обзиром на то да се број плантажа под јагодама смањио и да влада велика потражња очекујемо добру откупну цену, али свакако да неће бити папрена као ове јагоде сад. Требало би да се креће око 150/160 динара, све испод за нас није исплативо, јер су скупи трошкови производње", рекао је Дарко за РИНУ.

Фото: РИНА

Јагодарство може бити добар и уносан посао, али само уколико сте адекватно обучени и улажете у засаде. По једном хектару улагања се крећу и преко 10.000 евра, али како тврде произвођачи, и те како се исплати. Садњу овог воћа неопходно је обавити од почетка августа, па до почетка септембра све након тога ако се посаде, негативно утиче на род.

Фото: РИНА

"Доста љиди креће са производњом јагода иако о томе немају никаква знања. Неопходне су добре саднице, константна примена агротехничких мера и систем за нводњавање. Дешава се да људи након пар година одустају, јер немају велике приносе управо зато што се производњи нису посветили како треба. Јако је важно да се прилагоде и географским условима и посаде сорту која може да успе у њиховом поднебљу", наглашава Дарко.

Већ годинама уназад највећи увозници српских јагода су Руси, где иду највеће количине овог воћа у свежем стању, а мање количине у Немачку и Словенију. Русија годишње увози око 50.000 тона јагода, што чини око једне петине годишње потрошнње јагода. Махом су то јагоде из Молдавије, али и Србија је један од значајнијих снабдевача са скоро 10.000 тона на годишњем нивоу. Томе је свакако допринело потписивање Споразума о слободној трговини између Србије и Евроазијске економске уније који је на снагу ступио прошле године. На тај начин за Србију је отворено тржиште од 180 милиона људи за готово 99 посто робе са домаћим пореклом.

 

jagode ceca cacak

Podeli

facebooktwitterpinterestredditlinkedinwhatsappvibertelegrammail

Dodaj komentar

Ime i prezime
Komentar

Dodaj sliku

image-gallery
|
Dodaj linkclose
1+1=

Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.

desna gif velika redakcija gzs

locationŽupana Stracimira 9/1, Čačak

mailredakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com


Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.


Izrada: DD Coding

© Glas Zapadne Srbije 2025. Sva prava zadržana.