Једно сећање на дане кад је Србија 1999. била бомбардована: четворица браће из Атенице код Чачка на бранику отаџбине 


Vučić na CNN o krizi na Kosovu: Srbija želi stabilnost u regionu, ne treba nam eskalacija, treba nam mir              I prvi junski dan oblačan sa lokalnim pljuskovima              Tri dana trajala potraga za beguncem - ilegalno prešao granicu a drogu sakrio u napušten objekat kod Bistrice              Prosečne plate u zapadnoj Srbiji oko republičkog proseka: Najviša u Lučanima, najniža u Ivanjici              Od danas javni poziv za subvencije za autohtone rase              Kablarci mole ekologe da im ne ruše budućnost: Uvek smo znali šta je za nas dobro, ne treba nam vaša „briga”, već država koja će da ispravi vekovnu nepravdu prema našem kraju              Muzički festival PRiČA od 15. do 18. juna             

 




Једно сећање на дане кад је Србија 1999. била бомбардована: четворица браће из Атенице код Чачка на бранику отаџбине
30.03.2023 | 1 коментар(а)



Чачак – Нека сећања понекад избледе, нека неће никад. Као из дана бомбардовања СРЈ које ће навек остати убележена



под белешком „Четворица браће на бранику отаџбине”, објављеној у „Политици” и послатој из Чачка априла 1999. године. Ту стоји:
„Сачуваћемо нашу земљу јер смо храбра нација, док су зликовцима авиони и ракете једина снага. Они немају ни срце ни понос – каже Љубинко Ђоковић, којем су четворица синова на бранику отаџбине.

Он и супруга Милева у својој кући на пет ари плаца у Атеници поред Чачка, однеговали су Србољуба (26), Александра (25), Ненада (22) и Видоја (21). Најстарији је на завршној години студија, док остали имају средњу школу. Ненад је недавно дошао из Војске где је био рањен у нападу шиптарских терориста и вида ране, док су остала тројица браће на положајима БЈ, негде на Космету.
- Ионако нам није лако, али поносни смо што имамо синове који бране нашу једину отаџбину. Уверен сам да ће овом злу доћи крај и да ће нам се деца вратити кући- вели отац очекујући звук телефона јер Видоја, рецимо, није чуо већ 18 дана.

Сав свој иметак Љубинко и Милева стекли су од радничких плата у чачанској „Слободи”, коју су фашисти душмански разорили ракетама и бомбама. Али, они верују да ће фабрика, њихова друга кућа, оживети кад рат прође. Оживеће, рече Љубинко, захваљујући солидарности нашег народа који је знао да се испомаже у најтежим часовима”.

Две деценије касније генерал Српске војске Владимир Лазаревић и јунак из одбране отаџбине, причао је за новине:
Био сам пред командом на Космету а бомбе су падале тамо где је био мој син Марјан. Начелник ГШ Небојша Павковић је био баш ту и заједно смо тражили мог сина. Срећом, био је само угруван а генерал Павковић је тада први пут чуо да су ми два сина крај мене.

Генерал Лазаревић је, иначе, пре тога издао наређење да у Приштинском корпусу не смеју да буду више од два војника из једне српске породице. У свом случају није поштовао наређење које је сам потписао.
Ово су људи који су обележили најчасније стране српске повести.

ГЗС








Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (1)

  • Dejan bojović      | 31.Mar 2023.09:06 h

    Da je više bilo ovakvih patriotski porodica. Dok smo mi ratovali tatinih sinova nije bilo sedeli su u kafićima sa naočarima za sunce sve deca od direktora i tajkuna a mi deca iz radničkih porodica kamion i pravac kosmet u prve borbene redove da vratimo dug otadžbini. I



  •  















     


     

    © Глас Западне Србије
    Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
    060 5000 150, 032 347 001

    Импресум

    Статистика сајта:
    Прес: 142.572.046 посета
    Тренутно на сајту: 215 посетилац(a)