између државе Србије и приватне фирме, који треба у будућности да се разрађује, казао је министар Ненад Поповић.
Он наводи да се овде, уз помоћ нове технологије, само у Србији и још неколико земаља производи основни материјал за кромпир.
,,Ово је сигурно нешто што Влада Републике Србије треба да подржи, поготову у Гучи где је увек важно створити нова радна места и довести нове технологије, јер је могућност и жеља ових људи да учествују у иновационом процесу велика”, рекао је Поповић и додао да ће се трудити да максимално помогну Центру.
Професор Зоран Броћић истакао је да је у току конкурс на који су се пријавили и да очекују да добију подршку.
,,Уложили смо преко 200 хиљада евра, тако да нам је потребно три-четири године да дођемо до готовог производа. Хоћемо да запослимо око 20-ак људи, али индиректно и преко 200 коопераната који ће даље да раде производњу, тако да је ово процес, дуже траје и не може брзо да се дође до решења, а оно што је предност свега овога је да резултате које добијамо овде трансверишемо и примењујемо та знања", навео је Броћић и додао да све што су прошле године стекли експериментишући, ове су применили.
В.Д. Директор Центра за кромпир, Милић Домановић каже да се правни статус Центра мора решити, јер је имовина државна а да су они само корисници и да дуг који имају је нагомилан од раније од кредита који су подигли и неисплаћене зараде радницима који су отишли као технолошки вишак.
,,Поред дугова које има, Центар има и своја потраживања која не може да наплати конкретно од фирме ,,Семе” а.д. Београд, због којих смо и упали у кризу, али имовина која је дуго ту могла би да се стави у неку комерцијалнију причу и да покушамо то да решимо“, изјавио је Домановић.
Домановић каже да је Центар нуђен Агрономском факултету у Чачку, али нису наишли на разумевање и предлог није прихваћен и да овај партнер мора да има правну сигурност коју треба држава да реши.
Глас западне Србије
Dodaj sliku
Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.
Župana Stracimira 9/1, Čačak
redakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com
Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.
Izrada: DD Coding
© Glas Zapadne Srbije 2025. Sva prava zadržana.