Иако би од овог хобија могли да остваре солидну зараду, они су се ипак определили да освајају пехаре и да своје куниће воде на такмичења.
„Већ седам година узгајам куниће, овај хоби није јефтин, али љубав никад не пита за цену. Тренутно их имам 35, од чега су 22 женке. Иако је јако уносно продавати њихове месо јер је изразито здраво и укусно, ја их ипак не користим у те сврхе, већ их од малена дресирам и касније водим на изложбе“, рекао је Милош из села Белосавци.
Милош Илић из Белосаваца, фото: ТопПрес
Милош је до сада освојио вредне награде а није изостао пехар Балкански шампион. Да ова животиња буде најбоља пресудна је дресура од рођења као и добра исхрана.
„Храним их гранулама, сено и наравно додајем поврће које они преферирају, шаргарепа најчешће. Од малена се уче како треба да стоје на столу, јер било какав скок или покрет, значи аутоматску дискфалификацију. Оно што је најбитније да би кунић победио на некој од изложби јесу уши, крзно и чистоћа. Критеријуми су заиста захтевни и само најбољи побеђују“, каже Милош.
Бројни пехари које су Милошеви кунићи освојили, фото: ТопПрес
И док Милош гаји расу Оријаш, у суседној општини Аранђеловац, Марко Шундић узгаја расу Хавана шарац, али бројни пехари нису изостали ни код овог младог одгајивача.
Марко Шундић гаји шарце Хавана, фото: приватна архива
„Куниће имам од малих ногу, прво их је гајио мој отац па сам онда наставио и ја. Имао сам више раса, али сам временом прешао на Немачке шарце Хавана, у Србији тренутно само ја имам ту расу а у одгајивачници имам имам 21 женку и четири мужјака. Учествовао сам ове изложбене сезоне на изложби у Вршцу и Касидолу где сам освојио прво место са највећом оценом 96 и освојио сам пехар“, прича за ТопПрес Марко и додаје да су месечни трошкови око одгоја кунића око 8.000 динара.
"Сваки дан минимално два сата проводим око њих, чишћење објекта, појење, исхрана. Трошкови су велики, али све је то занемарљиво јер љубав према кунићима нема цену“.
Животни век кунића је десет година, а већ са осам месеци су у пуној снази и спремни за такмичења. Званична припреме почињу месец дана пре, и тада се крзно свакодневно чешља, како би испадале старе длаке. Неколико дана пред саму изложбу кунићу се секу нокти, да би се избегле механичке повреде.
Око кунића има пуно посла, фото: ТопПрес
„Посебна пажња мора се обратити на време парења, активни су током целе године осим у месецима кад су велике врућине. Крајем септембра очекујемо да почну парења, па ћемо почетком године имати нове потомке“, каже одгајивач кунића из Тополе.
Милош је из љубави према овим крзненим животињама основао и Удружење одгајивача ситних животиња, његов заменик је Марко Шундић из Аранђеловца а Удружење већ броји преко 10 чланова.
„Основали смо Удружење у фебруару ове године, са циљем да се што више гаје ситне животиње и да се уз такмичења и дружења осталима покаже како ове животиње изгледају, које све врсте постоје“, каже председник Удружења.
ГЗС/ ТопПрес
Око кунића има доста посла како би на такмичењу постигли најбоље резултате, фото: ТопПрес
Dodaj sliku
Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.
Župana Stracimira 9/1, Čačak
redakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com
Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.
Izrada: DD Coding
© Glas Zapadne Srbije 2025. Sva prava zadržana.