где су објављени прикази и утисци о раду адвокатских заједница у градовима и општинама овог дела Србије. Данас представљамо ужичке адвокате. Евоцирајући успомене на колеге, морају се истаћи они адвокати који нису пленили само стручношћу већ и људскошћу. Редослед је небитан, већ је значајно оно што су учинили. Нису међу нама, али их памтимо по делима, упечатљивим личностима, професионалности, човечности. Пола века је тренутак ретроспекције у ком њихова имена светле:
Миленко Радевић ‒ адвокат који величину свог рада није мерио новцима, већ несебичним ангажманом у сваком поступку, са огромним емо- тивним набојем приступајући раду.
Нада Новаковић ‒ дама великог срца, са за- видним шаховским знањем, које је јој омогућавало непогрешиву партиципацију у свим поступцима у којима је узела учешће.
Слободан Доганџић ‒ бард, појавом и наступом упечатљиво, а ненаглашено, госодствен.
Драгољуб Младеновић ‒ бранилац, у пуном и потпуном смислу те речи, његове жалбе, права је штета, што нису преточене у уџбенике.
Зоран Ристић ‒ до краја млад духом, површним посматрачима инфантилан, али огромног знања, које је презентовано на начин својствен правим шмекерима.
Михаило Матовић ‒ фајтер, у младости боксер, а читавог живота праведни Дон Кихот.
Петар Петронијевић ‒ мајстор усмених скаски, његове питке животне приче и данас се препричавају.
Десимир Ђуровић ‒ све борбе је водио до краја и без предаје, тражећи решења и тамо где их по мишљењу других није ни било, или бар не на начин који је он одабра.
Михајло Антонијевић ‒ шармантно бритки козер. Светлана Маринковић ‒ срчане дрскости која је пленила.
Набројани су трасирали пут, а живи срчано и предано настављају, са поносом угледајући се на преминуле, њихов одлазак не сме водити забораву, већ свакоднев- ном обавезујућем обнављању врлине.
Милија Јевтовић ‒ доајен ужичке адвокатуре, скроман, ненаметљив, пун духа и знања које презентује на једино њему својствен начин, који се једноставно не да копирати.
Слободан Деспотовић ‒ скроман човек, огромног и понекад несхватљивог
разумевања иза кога стоји свестрано образовање.
Зоран Ђикановић ‒ са правим речима у право време и на правом месту.
Неђо Јовановић ‒ адвокатски уман, логореичан, а политички коректан.
Вера Баћковић ‒ вечита девојчица ужичке адвокатуре.
Снежана Цветић ‒ децентно скромна.
Радисав Николић ‒ јасан и одлучан зналац, а при том фин.
Владан Јовановић ‒ адвокатури даје музикалност.
Ово, господо, није све, али сам скромног, а при том чињенично утемељеног мишљења, да би вам само за ужичку адвокатуру била мало једна књига, ово су само први утисци о дивним људима и адвокатима, вредних сваког респекта ‒ велика је част неке од њих знати, а такође је велика част бити њихов савременик.
Морам истаћи да је у посебном тексту поменут и Драган Поповић, који неспорно припада овој лиги, по много чему, изузетних адвоката.
Приче ужичких адвоката
Владимир Дамљановић
Два принципа
Присећајући се, ужички адвокат Владимир Дамљановић, надахнутим и вештим пером пише „за Десимира и његову храброст и стварност која јесте”:
„Ништа их није повезивало. Нису били род. Четврт века их је делило. Када се један родио, други је завршио факултет и већ почео увелико да ради. Повезивала их је само професија. Један је занат учио уз папир и оловку, слушајући старије и искусније, а други уз интернет и компјутер”. Приповеда о сусрету две генерације, две школе, два стила бављења адвокатуром у условима савременог живота, оптерећене истинама и полуистинама, незајажљивим медијима и захтевом да се у тим условима старовремен- ски човек снађе. Са пијететом евоцира домишљатост колеге Десимира, ког поштује и разуме, оног који је отелотворење адвокатске врлине и натписа на „Великој згради”, како је назива: „Дозвољено само за честите и поштене, који чувају професију и поштују колеге”. Размишљајући о позиву, запажа како и у адвокатској башти има разних биља- ка и да „без обзира што је човек у суштини свог бића слободан, он је омеђен цртом свог карактера која, у одређеним околностима, долази до свог пуног изражаја [...] А да би адвокатура опстала, чаробна и лепа, мора бити независна, самостална, вечно жељна да чува, као први људи ватру, принцип и став свог постојања”.
Омаж колеги
Адвокат Михаило Н. Крстић са посебним пијететом говори о колеги, адво- кату Драгану Поповићу, Пљевљаку пореклом, динарски честитом, који је заволео Ужице и у њему остао. Углавном бавећи се кривичним правом, обишао је многе
суднице Србије и Црне Горе и у њима добијао гласне похвале судија, што није одви- ше чест случај.
„Покојни Драган Поповић је у правом и потпуном смислу био адвокат, у одевању елегантан и господствен, у разговору са странкама приљежан, пријемчив и комуникативан, са елоквенцијом коју је прилагођавао сваком саговорнику без обзира на његово образовање, у судници речит, децентан и аргументован, са дрчним ставом, који је био део његове личности, без имало извештачености и фалш глуме, у кафани козер и боем, те би седење с њим био културни догађај, а не разбибрига и доколица”, присећа се адвокат Крстић. Памти како му се колега нашао приликом опремања новог канцеларијског простора, сасвим природно и ноншалантно решивши проблем који би други сматрали компликованим.
Поповић је био интересантан човек и сјајан адвокат: „Бранио је са логореичном динарском страшћу, уз изузетно познавање закона и судске праксе, никада не занемарујући муку брањеника и његово post festum суочавање са оним што је учинио или није”. Наводи како су бранили заједно, и у једном случају где је Кр- стић радио pro bono због сродничких односа, а Поповић био ангажован по његовој препоруци као најбољи. Но кад је чуо да Крстић не наплаћује ангажман, онда и он одбаци више него уносан хонорар, никад се не обазирући и не кајући, адвокатура је понекад више од тога.
„Ово моје писаније”, закључује адвокат Крстић, „није глорификација личности, већ изношење чињеница које указују на то да је Драган Поповић правду и правич- ност тражио не само у судници већ и у животу, преносећи генима и едукацијом то на своју децу, кћи Дијану, дипломираног правника, и сина Василија, такође адвоката. На неправду је реаговао жустро и срчано не штедећи ни живце у зубима, због тога су га људи поштовали и волели, а нишчи га се плашили и стрепели од његове речи. Пре- зирао је завидљивце и злобнике, није се плашио оних који се њега плаше. Прерано је отишао јер се баш ни у чему није штедео. Какав је човек био најбоље говори то што је оплакан од многих честитих људи.”
Десимир Драгојловић
Критички осврт
Адвокат Десимир Драгојловић из Ужица у свом писму поводом јубилеја Адвокатске коморе Чачак критички промишља стање у адвокатури у контексту општих друштвених прилика. Евоцира почетке адвокатуре, односно смисао заклетеве и члан 64 Закона о правозаступању из 1862: „[...] и уопште при испуњавању мојих званичних дужности да се нећу дати поколебати ни достојанством каквог лица, ни страхом, ни користољубљем, нити каквом страшћу, него да ћу свагда и у сваком случају поступати као што закони земаљски прописују, тако ми Господ Бог помогао и тако да могу о томе дати свој одговор на његовом страшном суду”. Још су прва, а и потоња, законоправи- ла увиђала да се закони заснивају на моралу, те да их ваља спроводити и примером
следити.
Адвокат Драгојловић саветује да се промовишу вредности из свакодневног живота и рада адвоката, у професионалном ангажовању и у слободним активностима, непрекидно имајући у виду углед и достојанство које треба обликовати, усмеравати и одржавати. Адвокати имају одговорност појединачну и колективну. „Што се тиче питања адвокатских протеста”, указује, „овде је неопходно истаћи да они не смеју бити исхитрени нити интересно обојени, морају бити темељно организовани и чланство унапред информисано, упознато са разлозима, циљевима и последицама, све у демократској процедури, уз легитимно укључивање комора. На унапређивању сарадње међу коморама ваља увек и континуирано радити, она мора бити институционална и организована, садржајна и на корист свих”. Штавише, упућује на перманентно ана- лизирање стања у адвокатури, на проналажење мера за превазилажење проблема, па и оснивање радне групе искусних адвоката из свих регионалних комора која би се тиме бавила и о свом раду извештавала, потом организовања свеобухватне конференције адвоката, а све у циљу стварања јединства, промовисања моралног кодекса и професионалности.
И на крају, будући да је адвокатура динамична, пуна необичних и занимљивих прича из живота, адвокат Драгојловић сматра да би било веома симпатично и добро прихваћено да комора распише конкурс за најбољу анегдоту из суднице. Једна таква збирка би одразила саму срж живота и позива. У том смислу, присетио се духовите изреке Вељка Губерине како је клијент највећи адвокатов непријатељ.
ГЗС
Dodaj sliku
Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.
Župana Stracimira 9/1, Čačak
redakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com
Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.
Izrada: DD Coding
© Glas Zapadne Srbije 2025. Sva prava zadržana.