Покренута платформа за младе пољопривреднике у Србији – сви подстицаји на једном месту 


Vučić na CNN o krizi na Kosovu: Srbija želi stabilnost u regionu, ne treba nam eskalacija, treba nam mir              I prvi junski dan oblačan sa lokalnim pljuskovima              Tri dana trajala potraga za beguncem - ilegalno prešao granicu a drogu sakrio u napušten objekat kod Bistrice              Prosečne plate u zapadnoj Srbiji oko republičkog proseka: Najviša u Lučanima, najniža u Ivanjici              Od danas javni poziv za subvencije za autohtone rase              Kablarci mole ekologe da im ne ruše budućnost: Uvek smo znali šta je za nas dobro, ne treba nam vaša „briga”, već država koja će da ispravi vekovnu nepravdu prema našem kraju              Muzički festival PRiČA od 15. do 18. juna             

 




Покренута платформа за младе пољопривреднике у Србији – сви подстицаји на једном месту
01.04.2023 | 1 коментар(а)



Млади пољопривредници у Србији први пут имају прилику да на једном месту, на јединственој платформи



Подстицаји у пољопривреди, израђеној према њиховим интересовањима и потребама, нађу све информације о подршци коју могу добити из буџета локалних самоуправа. У само пар кликова, на истом месту, могу да се информишу и о другим облицима давања и свим доступним изворима финансирања, не само на локалном већ и на националном нивоу, као и о финансијској помоћи из европских фондова, преноси Аgronews.

 

Платформу су покренули удружење Млади пољопривредници Србије и Центар за одрживу пољопривреду и рурални развој/Агронеwс у оквиру пројекта “Оснаживање младих пољопривредника за коришћење локалних подстицаја у пољопривреди”.

”Ово је одговор на потребу младих пољопривредника да буду поуздано и правовремено информисани о јавним позивима које расписују локалне самоуправе. Када је о подстицајима реч, на платформи се могу наћи све информације о подршци њиховим инвестицијама из државног буџета, буџета АП Војводине и Града Београда. Као посебни извори финансирања издвојени су ИПАРД програм и Пројекат конкурентне пољопривреде Србије, такозвани пројекат Светске банке”, објашњава координатор пројекта “Оснаживање младих пољопривредника за коришћење локалних подстицаја у пољопривреди” Оливер Алексић.

Платформа даје преглед свих локалних самоуправа у Србији, а назначено је које имају програме подршке пољопривредне политике и политике руралног развоја, а које не. Заинтересовани ће моћи да за сваку локалну самоуправу погледају и преузму програме подршке за 2023. и претходне две године, као и јавне позиве, конкурсну документацију, извештаје о спровођењу мера и извештаје о коришћењу пољопривредног земљишта.

На платформи млади пољопривредници могу да се информишу и о активностима, пројектима и подршци и кроз фондове, какви су Покрајински фонд за развој пољопривреде и Фондација Дивац.

”Рецимо, Фондација Дивац је препознала значај пољопривредних стручних школа за развој руралних средина, а и наше активности су у великој мери усмерене ка оснаживању и информисању ученика пољопривредних и ветеринарских школа. Иначе, уз информативни, платформа коју смо покренули има и едукативни карактер па тако рецимо, у одељку “База знања” представљамо примере добре праксе са терена и примере успешних инвестиција. Јако је важно да млади пољопривредници буду едуковани, да умеју да растумаче јавне позиве, да ишчитају и разумеју правилнике, да познају законодавни оквир када је о подстицајима у пољопривреди реч”, каже Алексић.

Субвенције за младе важне за целу заједницу

Све у свему, тим Младих пољопривредника Србије објављиваће благовремено све локалне јавне позиве и заинтересовани ће моћи врло лако да пронађу предлоге програма, конкурсе и извештаје о спроведеним програмима пољопривредне политике и политике руралног развоја, за градове и општине које спроводе овакве програме.

Креатори ове јединствене платформе истичу да подстицаји за младе пољопривреднике из буџета, било локалног, покрајинског, националног или европског, могу одиграти пресудну улогу у подршци расту пољопривредног сектора и развоју руралних подручја. Млади фармери се често суочавају са значајним изазовима у започињању и расту пословања, као што су ограничен приступ финансирању, недостатак знања и искуства и високи трошкови покретања производње. Истовремено, они су отворенији за иновативне и одрживе пољопривредне праксе, што је важно јер то може имати позитивне ефекте на животну средину и друштво у целини. Стога поред пружања финансијске подршке, субвенције за младе пољопривреднике могу помоц́и у решавању ширих друштвених питања, као што су безбедност хране и одрживост животне средине.

Што пре до информације то боље

Млади пољопривредници су и те како заинтересовани за могуће изворе финансирања за њихове инвестиције и за добијање субвенција по хектару, подстицаја по грлу стоке и сва друга давања. То се може закључити и по броју пријава на конкурсе. Најчешће се при рангирању пријава, односно подносилаца захтева, гледа и време када се конкурисало тако да је и у том погледу благовремена информација злата вредна.

”Сматрамо да је ова платформа веома важна и да представља алат који ће млади редовно користити. Већ постоји велико интересовање за њу. Израдили смо и апликацију која се може преузети у ”Гоогле Плаy“ продавници, а омогућили смо и слање информација о јавним позивима и путем е-мејла и СМС порука. Довољно је да пољопривредници изаберу ту опцију ако желе да на тај начин примају обавештења и да назначе у којој су општини или граду, како би добили информацију о јавним позивима који се односе на њихова места, чим се они распишу”, наводи Алексић.

Скројити мере подршке према потребама младих

У склопу пројекта Млади пољопривредници Србије анализирали су буџетска давања за пољопривреду у шест градова и општина у Србији – Крушевцу, Свилајнцу, Пожеги, Краљеву, Смедереву и Пожаревцу.

Уз анализу законодавног и стратешког оквира на националном нивоу, урадили су и преглед свих облика подршке пољоприведницима у тим локалним самоуправама. На основу анализа дали су за сваку локалну самоуправу препоруке у припреми мера пољопривредне политике и политике руралног развоја, водећи се тиме да те мере морају да одговарају стварним потребама пољопривредника. Препоруке за свих шест градова и општина такође су објављене на платформи Подстицаји у пољопривреди.

”Урадили смо дубинске анализе, али још важније је то што смо на локалном нивоу, у свим тим општинама и градовима окупили актере који, експертизом или позицијом доносиоца одлука, највише могу допринети у креирању адекватних аграрних мера и дугорочнијих политика. Важно је да се међу њима успостави дијалог, а ми смо им, кроз свеобухватне анализе, указали на потребу да се мере планирају и да буду испоштоване. Свакако се за младе пољопривреднике из локалних буџета мора издвајати више”, поручује Алексић.

Наглашава да подстицаји за младе пољопривреднике из буџета могу бити вредна инвестиција у будућност пољопривреде и руралног развоја, као и у добробит друштва и животне средине.

 

 

 

ГЗС / Agronews








Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (1)

  • Ilija Cvorovic      | 04.Apr 2023.16:21 h

    Jos kad bi rekli koja je aplikacija na pley prodavnici...



  •  















     


     

    © Глас Западне Србије
    Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
    060 5000 150, 032 347 001

    Импресум

    Статистика сајта:
    Прес: 142.572.809 посета
    Тренутно на сајту: 228 посетилац(a)