Медведу окачили огрлицу 


Radmilo Mišović - Srbija je u opasnosti, Čačak na prekretnici, ne smemo dozvoliti da ga vrate nazad neodgovorni politikanti              Zbog radova u tunelima Savinac i Šarani obustavlja se saobraćaj u levoj tunelskoj cevi              Danas je Međunarodni dan porodice              Pred nama varljivo majsko vreme             

 
Медведу окачили огрлицу
Trenutno na sajtu: 273       |       Podeli:
29.09.2017 | 0 коментар(а)



Пријепоље - Екипа стручњака Биолошког факултета из Београда у ноћи између среде и четвртка успавала је трогодишњег медведа на планини Јадовник, код Пријепоља

и окачила му огрлицу са одашиљачем помоћу којег ће, путем мобилне телефоније, на рачунару пратити његово кретање.

Горски цар, који је те ноћи добио име Милош, упао је у замку на вису Кашан у селу Милошев До, на хранилишту, где му доносе кукуруз и у близини „ресторана“ за орлове у који се довозе угинуле домаће животињe или кланични отпаци. Хватање и маркирање меде изведено је уз помоћ чланова Удружења грађана „Јадовник оаза нетакнуте природе“, које годинама брине о исхрани орлова, медведа и друге дивљачи.

У хватању мрког медведа на обронцима Јадовника учествовао је осмочлани тим, који је предводио др Душко Ћировић, доцент Биолошког факултета у Београду.

„Ово је први медвед који је маркиран изван Националног парка природе Тара и он ће нам рећи како се крећу медведи, каква станишта преферирају на овом ободном делу наше земље. Такође, добићемо врло корисне информације о његовој екологији, које ћемо моћи да користимо и применимо на његовој будућој заштити. Са друге стране, значај овог пројекта је и у томе што се по први пут у хватању медведа укључују млади људи са факултета и активно учествују у истраживању екологије медведа на простору Србије“, наглашава Ћировић.

Медвед Милош био је 20. по реду којег је Ћировић маркирао до сада, а за студентукињу Биолошког факултета Марију Спасић хватање медведа било је прво искуство и представља остварење сна из детинста.

„Још увек сам под јаким утисцима који речима не могу да се опишу и на томе сам јако захвална професору Ћировићу који ме је уврстио у тим. Страха није било, а током целог процеса маркирања адреналин је радио“, узбуђено истиче Марија.

Ова „операција“ трајала је око 45 минута, а од медведа су узети узорци крви и длаке за генетичка истраживања и биоанализе, затим је премерен, након чега му је стављена огрлица око врата помоћу које ће моћи да се прати његово кретање у наредне три године.

На рачунар истраживача три године стизаће подаци о кретању и стаништима

Занимљиво је да огрлица кошта 3.200 евра, батeрија у њој активира се сваког сата и путем џи-пи-ес система подаци о локацији стижу на рачунар у „штабу“ истраживача.

Mрки медвед (или више њих) из клисуре Милешевке и они који пролазе коридором преко Јадовника и Златара, скоро целе године могу да бирају оброке на хранилишту Кашан.

Овде и без сусрета и виђања знају за посете горског цара. Камере фото-замки на смрчама бележе доласке, гошћење, па и предахе и дремуцкање меде од по два-три сата или како у брлог у честаку оморика одвлачи теле, јуне или део краве са хранилишта белоглавих супова.

„Као и ранијих година, појачали смо исхрану медведа у току припрема за зимски сан. Ухваћени меда је седам дана био редовни посетилац, а камере су забележиле и сусрет два медведа, у покушају да један другог уплаше или отерају са дрвеног корита“, каже Вјекослав Јоксимовић, члан УГ „Јадовник“.

И без читања „записа“ сточари на ободу клисуре Милешевке и падинама Јадовника знају да је „крупна зверка“ у близини - по ноћном завијању вукова. Уз подсећање на стару мудрост: сељак је дужан да нахрани све - у кући, око куће и у шуми, мештани кажу да, захваљујући „менију“ на Кашану, медведи већ неколико година нису причинили штете у торовима и пчелињацима, сем што отресу неку воћку. Летос, наглашава Јоксимовић, нико није пријавио штету.

Део тима са Кашана: Вјекослав Јоксимовић, Слободан Спасојевић, Марија Спасић и Душко Ћировић, фото: А. Ровчанин

Име по епском јунаку

„Већали смо које име да му дамо.Прихваћено је Милош, по епском јунаку из песме „Женидба Душанова“ - Милошу Војиновићу, који је био чобанин у овдашњем Милошевом Долу, а станиште медведа је река Милешевка“, каже кум Вјекослав Јоксимовић.

Златар инфо/Д. Гагричић, А. Ровчанин




PODELI:








Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 160.077.816 посета
Тренутно на сајту: 274 посетилац(a)