Necete verovati  - velika leva
close
banner-itembanner-itembanner-itembanner-item

Белоглави супови маме туристе на Увачко језеро

27/08/2018
image-gallery-item
Белоглави суп, фото: Љ. Вранић
Нова Варош / Сјеница - Прелепи погледи на меандре којима се простире и величанствени белоглави

супови са распоном крила од три метра који лете над њим, чине Увачко језеро смештено између Нове Вароши и Сјенице, једном од омиљених дестинација многобројних туриста. Обале језера дугог 26 километара и дубоког више од 150 метара, које је за потребе производње електричне енергије изграђено на реци Увац, највеће су станиште белоглавог супа на Балкану.

Ови „небески краљеви“, тежине шест до осам килограма, лете на великим висинама готово без махања крилима, кружењем и „једрењем“, због чега су главна атракција ових предела.

„Тренутно имамо 560 одраслих јединки и 150 младунаца. Белоглави суп је чистач природе, није агресор, није нападач, он једе искључиво угинуле животиње. Све што угине у Златиборском округу, и за шта ветеринари дају зелено светло, доводимо на хранилиште“, прича туристима Драган Гујаничић, бродар и један од искуснијих водича на Увачком језеру.

У свом чамцу често чује питања о овој врсти птица, која је, загалањем орнитолога и других љубитеља природе, спасена од изумирања.
„Свако младунче се чипује. Стручњаци долазе из Београда, планинари се спуштају низ уже, узимају младунче, ветеринари га прегледају, чипују и враћају родитељима у гнездо. Сваки има своје обележје. Тако знамо да је један слетео у Израел, један у Грчку, Македонију, један је био у Белорусији“, прича Гујаничић.

Током викенда на Увачком језеру ужива више од 1000 туриста дневно, фото: ПП Медиа

Викендом кањон Увца посети и до 1.000 туриста дневно, а од чега је бар њих 700, каже Драган, из иностранства. Кад један од њих дође у ове крајеве, о лепоти природе обавезно прича пријатељима, па убрзо и они дођу да се у то сами увере.

Осим ове ретке врсте орла лешинара, иначе јако корисног за природу јер спречава ширење зараза и врши „природну рециклажу“, туристе на Увачко језеро привлачи и то што је јако богато рибом, погодно за купање и у околини има прелепе шетачке стазе до неколико видиковаца, као и бројне пећине.

„Имамо три залива где има доста кампера и туриста, и ту се највише купају“, прича овај искусни водич.

Након крстарења језером туристи хрле и на видиковац Молитва одакле пуца поглед на меандре, фото: ПП Медиа

Каже да свима застане дах када се попну на видиковац „Молитва“. Тако су, прича он, туристи из Израела и Данске били толико одушевљени погледом да су одустали од пута у Нови Зеланд који су планирали и решили да још времена проведу у кањону.

Увачко језеро, уз Златарско и Радоињско, део је специјалног резервата „Увац“, заштићеног природног добра од изузетног значаја чију централну целину представљају кањонска долина реке Увац са долином њених притока.

 

ПП Медиа / ГЗС

Podeli

facebooktwitterpinterestredditlinkedinwhatsappvibertelegrammail

Dodaj komentar

Ime i prezime
Komentar

Dodaj sliku

image-gallery
|
Dodaj linkclose
1+1=

Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.

desna gif velika redakcija gzs

locationŽupana Stracimira 9/1, Čačak

mailredakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com


Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.


Izrada: DD Coding

© Glas Zapadne Srbije 2025. Sva prava zadržana.