poštanska  - velika leva
close
banner-itembanner-itembanner-itembanner-item

Vučić im pomrsio konce, nemaju većinu, zato odlažu sednicu: Glasanje u Ujedinjenim nacijama ponovo pomereno

15/05/2024
image-gallery-item
Foto: GZS
Nakon Vučićeve diplomatske ofanzive predlagači i sponzori sramne rezolucije o Srebrenici

u velikom su problemu, još uvek nisu uspeli da obezbede podršku onoliko država koliko su hteli za dokument kojim se naš narod žigoše kao genocidan.

Sednica Ujedinjenih nacija o antisrpskoj rezoluciji o Srebrenici koja je trebalo da se održi danas ponovo je odložena, a mogući termin je 22. maj. Razlog za još jedno odlaganje je taj što je zapadnim centrima moći mala Srbija pomrsila konce i još uvek nisu uspeli da obezbede podršku onoliko država koliko su hteli za rezoluciju kojom se naš narod žigoše kao genocidan.

Budući da se toliko odugovlači s glasanjem (sve trebalo da bude gotovo početkom maja), nema sumnje da su predlagači i sponzori rezolucije u problemu i da je u toku brutalno lobiranje zapadnih sila da namaknu za njih „magičnu“ cifru, kako ne bi doživeli politički poraz na Ist Riveru.

Sada je jasno koliko je efekta imala borba koju je danima u Njujorku vodio predsednik države Aleksandar Vučić koji se iz sve snage trudio da predstavnicima što više zemalja objasni koliko je pogubna rezolucija o Srebrenici i da se njome direktno krši Dejtonski mirovni sporazum.

Ta bitka se nije završila ni po njegovom povratku u Beograd odakle je telefonski pokušavao da dođe, kako je predsednica Skupštine Ana Brnabić rekla, do svakog kraja sveta.
U ovom diplomatskom ratu Srbija aktivno učestvuje sa svojim saveznicima i prijateljima. Predsednik je i juče (pre nego što je ova informacija stigla) bio spreman da otputuje u Njujork.

Ministar spoljnih poslova Srbije Marko Đurić izjavio je juče da je srpski tim koji vodi borbu protiv rezolucije vеomа čvrst i dа jе, prеdvođеn prеdsеdnikom, rаdio dаnonoćno u prеthodnim dаnimа, dа, аko ništa drugo, svаkа od 192 člаnicе Ujеdinjеnih nаciја čuje аrgumentе Srbije.

Đurić je naveo da je Srbija od trenutka podnošenja rezolucije u diplomatskoj akciji u 104 ambasade i konzulata koje imamo širom sveta.

„I mi smo od momenta početka ove akcije, koju je inicirao predsednik Vučić, počeli da upućujemo naše specijalne izaslanike, da obilaze neke od naših tradicionalnih prijatelja, koji su komparativna prednost Srbije u odnosu na mnoge druge evropske zemlje, zato što mi imamo zaista sjajne odnose sa mnogim afričkim, latinoameričkim, azijskim zemljama, kojima smo pomagali prilikom njihove borbe za osamostaljenje, prilikom antikolonijalne borbe koju su vodili”, naveo je Đurić.

Kako je rekao, mnogi od njih i danas pamte tu našu podršku.

„Znaju da je Srbija zemlja koja principijelno stoji na pozicijama međunarodnog prava, ne samo zbog sebe i zbog svog pitanja, recimo, Kosova i Metohije. Jednako se protivi tome da se tako osetljiva pitanja, kao što je pitanje ratnih zločina, instrumentalizuju i zloupotrebljavaju u političke svrhe”, poručio je šef srpske diplomatije.

Đurić je rekao da smatra da će ta rezolucija otvoriti jednu vrstu Pandorine kutije u kojoj će se javiti veliki broj zemalja sa opravdanim zahtevima da se u UN usvoji komemoracija i konstatuje da je nad tim narodima počinjen zločin genocida.

„Ova rezolucija će se suočiti sa ozbiljnim otporom ključnog dela međunarodne zajednice koji ne želi da radi po diktatima onih koji su spremni da čak i najteže ratne zločine instrumentalizuju u političke svrhe i koji samu organizaciju UN na neki način omalovažavaju i degradiraju ovom vrstom zloupotrebe”, poručio je Đurić.

Biće zemalja iz EU koje će glasati protiv

Đurić je naveo da je važno što neke evropske zemlje neće glasati za tu rezoluciju.
„Biće i zemalja Evropske unije, i to ne samo jedna, koje neće podržati tu rezoluciju. Dakle, biće više zemalja koje su članice i Evropske unije i NATO koje neće podržati tu rezoluciju”, naglasio je Đurić.

Međunarodne komisije o Srebrenici: Nije bilo genocida!

Vlada Republike Srpske je uz 31. izveštaj Savetu bezbednosti Ujedinjenih nacija dostavila i zaključke Međunarodne komisije za istraživanje stradanja svih naroda u srebreničkoj regiji u periodu 1992-1995. godine u kojoj je, nakon temeljne istrage, utvrđeno da su ubistva u Srebrenici 1995. godine bila ratni zločin, ali da se nije dogodio niti pojedinačni zločin genocida, niti genocid uopšte.

GZS/ALO

ODLOZENO VUCIC

Podeli

facebooktwitterpinterestredditlinkedinwhatsappvibertelegrammail

Dodaj komentar

Ime i prezime
Komentar

Dodaj sliku

image-gallery
|
Dodaj linkclose
1+1=

Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.

desna gif velika planeta sport do

locationŽupana Stracimira 9/1, Čačak

mailredakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com


Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.


Izrada: DD Coding

© Glas Zapadne Srbije 2025. Sva prava zadržana.