Necete verovati  - velika leva
close
banner-itembanner-itembanner-itembanner-item

Панел 26: Дигитална платформа за Индустрију 4.0 одржана у пожешкој компанији Инмолд

14/10/2020
image-gallery-item
Панел 26: Дигитална платформа за Индустрију 4.0 одржан у пожешкој компанији Инмолд, Фото: ГЗС
Пожега - Машински факултет Универзитета у Београду, са пожешком компанијом Инмолд и уз подршку Привредне коморе Србије,

организовао је  стручни скуп – Панел: Индустрија  4.0 – Нова индустријализација Србије  са циљем да се кроз дијалог представника међународних експерата, научне заједнице и водећих компанија у индустријском сектору, препознају приоритети, кључни изазови и могућности у креирању стратешких праваца за примену модела Индустрије 4.0.

Горан Јанковић, власник компаније Инмолд, Фото: ГЗС

Горан Јанковић, власник компаније Инмолд  каже да је до сада развој модерне индустрије ишао својим током  као и развој информатике, док је индустрија користила достигнућа информатике по потреби.

„ Нови приступ је да се реална индустрија и информатика повежу и убудуће плове кроз привредни живот заједно, да се сва достигнућа у једној и у другој области сједине у једно и омогуће хуманију производњу, а уједно и аутоматизовану.   Инмолд је спознао значај дигиталне платформе јер фирме које не буду почеле на овај начин да послују  од набавке , продаје, рачуноводства и других служби и да на томе интезивно раде заостајаће и у неком  временском интервалу , од  15. година, неће више постојати. Не желим да се то деси мојој компанији и имам плодно тло јер су запослени млади људи у фирми који то могу подићи на виши ниво“,каже Јанковић.

После свеобухватне анализе позитивних искустава најразвијенијих земаља, које су уз помоћ и финансијску подршку својих влада, већ развиле и примениле националне програме И4.0, стручњаци Машинског факултета су направили Дигиталну платформу за Србију.

То је план дигитализације и аутоматизације српске индустрије, на свим нивоима, уз коришћење елемената Индустрије 4.0,каже Видосав Мајсторовић, професор Машинског факултета у Београду.

Видосав Мајсторовић, професор на Машинском факултету у Београду, Фото: ГЗС

„ То је глобални Међународни пројекат који је почео 2011. године да  се развија у Немачкој,а у наредних шест година све остале развијене земље донеле су националне програме за примену овог концепта у пракси. Србија је на конференцији која је 2019. године одржана на Машинском факултету у Београду усвојила свој национални програм за Индустрију 4.0. То је нови модел аутоматизације технолошког система, али од 2011. године када је била орјентисана производња дошли смо до тога да се  о индустрији 4.0 говори са различитих аспеката. Говори се о томе да имамо паметне производе, паметне путеве, возила, паметне преносе електричне енергије. Тај нови концепт аутоматизације заснива се на томе да у производним фабрикама имамо сајбер физичке системе  код којих су интегрисани рачунари и машине које праве одговарајући производ. Те машине су умрежене, користећи интернет концепте , интернет структуру и целине преко којих се врши аутоматско управљање и све је то подржано одговарајућом техником вештачке интелигенције тако да човек из функције праћења, надгледања и доношења одлука у паметним фабрикама доведен у функцију праћења по потреби.  Долазимо до тога да такви системи могу између себе да комуницирају и размењују информације и да сами доносе одлуке, тако да човек постаје сарадник , а не главна особа која надгледа, каже Видосав Мајсторовић,професор Машинског факултета у Београду.  Он додаје да концепт индустрије 4.0 осим Инмолда, примењује Металац из Горњег Милановца, Ива 28, Термометал Ада Потисје, као и поједини погони у Компанији Слобода Чачак.

Ана Лапчевић, директорка РПК Ужице, Фото: ГЗС

Ана Лапчевић, директорка Регионалне привредне коморе Ужице каже да је пандемија Ковида поспешила примену дигиталне платформе у  индустрији и изразила очекивања да ће велики број привредника убрзано кренути у овом правцу.

„ Оваква окупљања као што је овај панел јако помажу у том процесу и примери су добре праксе. Конкретна искуства оних који у томе учествују и њихови успеси најбоље ће мотивисати остале и охрабрити их да на време схвате да је дигитализација неминовна у индустрији , каже Лапчевић.

 

 

 

ГЗС

Inmold pozega goran jankovic digitalna platforma industrija majstorovic dualno obrazovanje

Podeli

facebooktwitterpinterestredditlinkedinwhatsappvibertelegrammail

Dodaj komentar

Ime i prezime
Komentar

Dodaj sliku

image-gallery
|
Dodaj linkclose
1+1=

Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.

desna gif velika redakcija gzs

locationŽupana Stracimira 9/1, Čačak

mailredakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com


Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.


Izrada: DD Coding

© Glas Zapadne Srbije 2025. Sva prava zadržana.