Где највише можете да зарадите као сезонски радник, а чега да се чувате 


Todorović za osam godina asfaltirao 500 km lokalnih puteva, evo šta je još planirao              Danas je Velika subota, drugi dan hrišćanske žalosti posle Velikog petka              U Srbiji danas oblačno, ponegde kiša i pljuskovi, a popodne prestanak padavina.              Gradonačelnik Čačka Milun Todorović posetio Mz Ključ              Za lokalne izbore u Čačku pod rednim brojem 2 izborna lista advokata Ivana Ćalovića              Na Zlatiboru se traži krevet više              Predsednik Aleksandar Vučić i premijer Miloš Vučević položili su cveće i zapalili sveće na spomenik ubijenima u Malom Orašju I Duboni              Rekonstrukcija gradskog trga u Čačku polako ulazi u završnu fazu              Pokret ,,Mi snaga naroda,, prof.dr.Branimir Nestorović prikuplja potpise podrške u Čačku             

 
Где највише можете да зарадите као сезонски радник, а чега да се чувате
Trenutno na sajtu: 528       |       Podeli:
10.04.2017 | 0 коментар(а)



За сезонске послове најчешће се опредељују студенти и млади незапослени људи, као и особе у пензији. Берачи воћа и поврћа, дадиље,

угоститељски радници, фотографи - само су нека од тражених занимања.

Колико је посао берача у Србији популаран, говори податак да власници газдинства све чешће траже озбиљне раднике са вишегодишњим искуством. Власници или закупци воћњака за брање малина, купина, јабука, брескви нуде дневнице од 1.800 до 2.300 динара, а средином јула креће берба боровница те дневница расте и до 4.000. За бераче је обезбеђен смештај који деле с колегама и храна. Ових послова највише има у Ариљу, Ивањици, Гучи, Косјерићу, док је за брање јабука и брескви популаран Болеч.

Радници на пољопривредним газдинствима за послове скупљања сена, припрема њиве за сетву радницима плаћају 180 динара по сату. У престоничким кафићима цена једног одрађеног дана конобарисања је око 1.000, 1.200 динара, док је у другим градовима нешто нижа. У понуди је и посао чувања оваца, а газде примају "само озбиљне". Заинтересованима су обезбеђени смештај и храна, а фармери плаћају и до 400 евра месечно.

Осим воћа беру се и парадајз, краставац, паприка. Они који зараду рачунају по убраном килограму кажу да ће ове године за ту количину зарадити 35 динара.

За исту количину убраних јагода у Финској зарада је око три евра.

Зато је за оне који су спремни да напусте земљу на неколико месеци одлазак у иностранство идеална прилика да зараде и до два пута више него у Србији!

У Црној Гори је велика потражња за куварима, конобарима и другим помоћним радницима, али је њиховим новим законима процедура запошљавања знатно отежана. Ипак, вреди се помучити јер за посао кувара може да се заради од 800 до 1.200 евра, ресторанског конобара од 300 до 500 евра (плус бакшиш), помоћног кувара од 400 до 500 евра. За посао домаћина на броду плате су и до 1.000 евра месечно, али посао подразумева и одржавање хигијене, прање веша, сервирање...

На Хрватском приморју собарице лети имају плату у распону од 500 до 700 евра, туристички возачи од 500 до 600 евра, продавци сладоледа од 500 до 600 евра, кувари и пица мајстори од 1.000 до 1.400, дадиље од 400 до 500 евра, а конобари од 800 до 1.000 евра (плус бакшиш). Разлика у раду у Црној Гори и Хрватској је у томе што многи послодавци из Хрватске не плаћају сезонцима смештај нити им надокнађују трошкове пута. За сезонске послове у Хрватској се осим обавезног енглеског језика траже и познаваоци италијанског, док у Црној Гори преовладава потреба за знањем руског језика.

Све популарнија дестинација за рад младих је Грчка, а најтежи корак у добијању посла у овој држави је то што Србија није чланица ЕУ. У овој земљи за посао фотографа морате имати дозволу Б категорије, а плата је од 700 до 1.600 евра. У продавници коже у Грчкој плата је 700 евра, а осим енглеског пожељни језици су српски, руски или румунски. Старосна граница за скоро све послове је 35 година. Обучени спасиоци имају плату од око 650 евра, а дневница бармена иде и до 45 евра.

У Грчкој се строго придржавају политике да један дан недељно буде слободан, често је радно време двократно, а скоро је немогуће запослити се без пасоша неке од земаља ЕУ.

Oгласи иза којих се крије проституција

Грађанима који желе да се опробају на пословима у иностранству посебно се саветује да обрате пажњу на оглашивача. Неретко се претходних година иза огласа за посао крила проституција. И то углавном када је реч о чувању деце, раду у кући или пословима у угоститељству, који су обично били параван за принудну проституцију и сексуалну експлоатацију. Податак из 2015. године каже да је пријављено 40 таквих случајева.

Извор: Блиц, Јована Алексић




PODELI:










Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 159.240.945 посета
Тренутно на сајту: 528 посетилац(a)