Necete verovati  - velika leva
close
banner-itembanner-itembanner-itembanner-item

Јубиларна година за средњовековни Рудник

16/03/2023
image-gallery-item
Фото: Музеј рудничко - таковског краја
Горњи Милановац - Планина Рудник представља изванредно сведочанство и симбол привредног

успона средњовековне Србије. Из богатих рудних жила стизало је сребро, олово и бакар, које је омогућавало значајне приходе владару.

Прве сигурне вести о Руднику су од пре 730 година, лоцирајући га у „Сремску земљу“ краља Драгутина. Документ од 17. октобра 1296. године се односи на 1293. годину, када је један већи дубровачки караван опљачкан од стране Станислава Црвеног, локалног властелина са Рудника. Тада је на саслушању Дубровчанин изјавио: „ego eram in Seremo in contrata de Rudinico.“

Врло брзо након почетка експлоатације руде у Србији у средњем веку, започето је ковање новца. Након Брскова, друга ковница новца отворена је на Руднику. О рудничкој ковници сазнајемо посредно из историјског извора из 1303. године, који поред брсковских динара помиње постојање и оних из других делова земље. Нумизматичари смарају да ове вести, од пре 720 година, упућују на ковницу Рудник која је тада припадала краљу Драгутину.

Острвица се први пут помиње пре 700 година. Приликом сукоба Стефана Дечанског и Владислава II, сина краља Драгутина. Након што је Стефан Дечански крајем 1323. године заузео трг Рудник, угледни дубровачки трговац Менче Менчетић (вероватно и кнез насеља на Руднику) затворио се у тврђаву Острвицу, заједно са другим Владислављевим присталицама. Сукоб се завршио повлачењем краља Владислава са Рудника и ослобађањем дубровачких трговаца.

 


Глас западне Србије

GORNJI MILANOVAC RUDNIK SREDNJI VEK

Podeli

facebooktwitterpinterestredditlinkedinwhatsappvibertelegrammail

Dodaj komentar

Ime i prezime
Komentar

Dodaj sliku

image-gallery
|
Dodaj linkclose
1+1=

Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.

desna gif velika redakcija gzs

locationŽupana Stracimira 9/1, Čačak

mailredakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com


Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.


Izrada: DD Coding

© Glas Zapadne Srbije 2025. Sva prava zadržana.