Necete verovati  - velika leva
close
banner-itembanner-itembanner-itembanner-item

Још једна котларница на биомасу у Прибоју

05/09/2018
image-gallery-item
Заменик председника Општине Прибој Саша Василић и стручни саветник на пројекту Немачко-српске развојне сарадње Рајнер Шелхас
Прибој - Општина Прибој започела је изградњу котларнице на дрвну сечку која ће обезбедити квалитетније и јефтиније грејање пет јавних објеката у овом граду.

Нова котларница капацитета 1,8 МW снабдеваће две основне и две средње школе и амбуланту Дома здравља, а требало би да почне да ради у другом делу актуелне грејне сезоне - саопштено је данас на конференцији за штампу одржној у Прибоју на месту градње.

„Изградња нове котларнице на дрвену сечку друга је фаза нашег стратешког плана да у систему градског грејања у Општини Прибој заменимо употребу фосилних горива биомасом и тиме грађанима обезбедимо сигурније, здравије и јефтиније грејање. Финансијску подршку од 90 милиона динара за изградњу нове котларнице добили смо од Канцеларије за прављање јавним улагањима Републике Србије, а техничку помоћ на пројекту нам је пружила Немачка организација за међународну сарадњу ГИЗ,” рекао је медијима Саша Василић, заменик председника Општине Прибој.

У првој фази пројекта преласка на употребу биомасе у систему градског грејања у Прибоју, котларница у старом делу града, која топлотом снадбева школу, предшколску установу, културни центар и зграду општинске управе, прешла је 2016. године на употребу пелета. Искуство је показало је да је ова промена донела значајне еколошке бенефите грађанима који живе у ужем градском језгру где су се чађ и загађење од грејања раније могли видети и голим оком. Захваљујући нижој цени дрвене сечке у односу на раније употребљавани мазут, нова котларница чија је градња управо почела, поред еколошких бенефита, донеће и знатне уштеде и утицати на економски развој у локалној средини.

„Еколошки аспект преласка на обновљиве изворе енергије је несумњив , али оно што је такође веома битно је да је биомаса енергент који се обезбеђује у локалној средини. То значи да новац који се издваја за енергенте остаје на локалу и даље поспешује одрживи економски развој те средине”, објаснио је Рајнер Шелхас (Rainer Schellhaas), стручни саветник на пројекту Немачко-српске развојне сарадње.

У Прибоју изградња једне од десет топлана на биомасу у Србији, фото: ГИЗ

Локална самоуправа Општине Прибој већ дужи низ година активно учествује у реализацији пројекта „Развој одрживог тржишта биоенергије у Србији“ у оквиру Немачко-српске развојне сарадње. Ова општина једна је од 10 које су прошле године потписале уговор о реализацији пројекта преласка градске топлане са фосилних горива на коришћење биомасе.
Изградња нове градске топлане почеће следеће године на јесен. Тиме ће, рекао је Василић, у Прибоју бити заокружен систем градског грејања на биомасу.

Иначе, цео пројекат преласка 10 топлана у Србији на биомасу за који техничку подршку пружа Немачка организација за међународну сарадњу ГИЗ, а финансијску Немачка развојна банка KfW, вредан је 27 милиона евра, од чега је 20 милиона евра кредит KfW-а, два милиона грант ове банке, а пет милиона грант Владе Швајцарске.

ГЗС/ГИЗ

 

Podeli

facebooktwitterpinterestredditlinkedinwhatsappvibertelegrammail

Dodaj komentar

Ime i prezime
Komentar

Dodaj sliku

image-gallery
|
Dodaj linkclose
1+1=

Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.

desna gif velika redakcija gzs

locationŽupana Stracimira 9/1, Čačak

mailredakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com


Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.


Izrada: DD Coding

© Glas Zapadne Srbije 2025. Sva prava zadržana.