Узелац: Кредити скупљи, али не значи да су неисплативи 


Vučić na CNN o krizi na Kosovu: Srbija želi stabilnost u regionu, ne treba nam eskalacija, treba nam mir              I prvi junski dan oblačan sa lokalnim pljuskovima              Tri dana trajala potraga za beguncem - ilegalno prešao granicu a drogu sakrio u napušten objekat kod Bistrice              Prosečne plate u zapadnoj Srbiji oko republičkog proseka: Najviša u Lučanima, najniža u Ivanjici              Od danas javni poziv za subvencije za autohtone rase              Kablarci mole ekologe da im ne ruše budućnost: Uvek smo znali šta je za nas dobro, ne treba nam vaša „briga”, već država koja će da ispravi vekovnu nepravdu prema našem kraju              Muzički festival PRiČA od 15. do 18. juna             

 




Узелац: Кредити скупљи, али не значи да су неисплативи
22.03.2023 | 0 коментар(а)



Реакција пословних банака на турбулента дешавања у банкарском сектору и борба са високом инфлацијом помрсили су рачуне многима,



а грађанима су поскупели кредити, изјавио је данас уредник портала "Каматица" Душан Узелац.
Он је рекао Танјугу да је дошло до раскорака између пасивне и активне каматне стопе, односно камате коју штедише добијају на штедењу и оне коју плаћају на кредите.

"У овој ситуацији штедише су оштећене, зато што имају вишак средства и немају повољне услове за улагања, а они који желе да подигну кредит додатно су оштећени, јер по скупљој каматној стопи добијају та средства", рекао је Узелац.

 

На питање колико је таква ситуација ишла на штету грађанима који имају кредите у еврима, каже да борба против инфлације има ефекат на две стране.

"Оштећени су грађани који имају кредите, јер су референтне каматне стопе директно утицале су на то да су грађанима кредити скупљи. То је привременог карактера, док се не стабилизује ситуација. Није ово нешто што ће дуго трајати, али свакако је реакција на турбуленто дешавање на финансијском тржишту", навео је он.

Каже да је питање да ли у овим условима уопште има смисла штедети новац у банкама.

"Математика каже не, баш зато што је инфлација у еврозони 8,5 одсто. То значи да вам 8,5 одсто нестане од ваше уштеђевине, а банка вам даје каматну стопу од 2,5 одсто, што значи да је шест одсто штедње у банци, што значи да ће ваших шест одсто нестати под притиском инфлације, јачи је утицај инфлације него камата коју банкари дају", навео је он.

Узелац истиче да банкари балансирају потребу да привуку потребу да привуку и те штедише и да балансирају са актуелним стањем на кредитну активности.

"То значи ако нема ко да узме кредит и ако је све теже доћи до квалитетног дужника, кредитна задуженост је све већа, а кредитна способност је све мања. Под инфлацијом мање остане простора за рате кредите, самим тим мањи кредит може да се узме. Банке ће понудити ниже камате на штедњу, јер самим тим им не треба новац, значи не треба им новац, јер немају пласман, али све то зависи од банке до банке", навео је Узелац.

На питање да ли се сада исплати узети кредит, каже да је то индивидуална ствар и да не постоји лош или добар тренутак.

"То мора да се израчуна, и то је на свакој особи, сада су скупи кредити али не значи да су неисплативи. Скупљи су у односу на пре две године, али опет нису скупи у односу на пре 10 година. И раније су били скупи кредити и користили су се", рекао је он.

 

 

 

 

ГЗС / Танјуг








Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
060 5000 150, 032 347 001

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 142.568.518 посета
Тренутно на сајту: 132 посетилац(a)