односно Комисија за израду програма, заштиту и уређења коришћења пољопривредног земљишта је на основу достављених података припремила списак парцела које су предвиђене за издавање. Ради се о пољопривредном земљишту које се налази у државној својини и намењено је за издавање пољопривредним произвођацима.
Владимир Бојовић из златиборског Еко Аграра истакао је да од укупно 16 хиљада хектара пољопривредног земљишта на подручју општине Чајетина, 7.000 хектара предвиђено је за издавање.
„Измена законске регулативе која се односи на период закупа није ишла на руку пољопривредним произвођацима“, навео је он.
Бојовић додаје да се у Министарству чека доношење новог правилника, и да ове године је могуће закупити земљиште само на период од годину дана, што пољопривредним произвођачима никако не одговара.

Владимир Бојовић из златиборског Еко Аграра, фото: ГЗС
„Многи чекају на измене у закону како би могли на дугорочни период да закупе земљу. Што се тиче закупа за ову годину, он се врши од октобра месеца ове до истог месеца наредне године и ми смо у склад за законом расписали и објавили конкурс. Тренутно пољопривредних произвођача имамо 15, толико је за сада склопљених уговора. До краја године расписаћемо још један позив како би сви они који нису стигли у овом кругу да се пријаве, то учинили“, истиче Бојовић.
Он додаје да сва пољопривредна газдинстав која имају више од петнаест условних грла или имају имовину, односно објекте на државном земљишту имају право пречег закупа и до краја октобра са захтевом могу се обратити у канцеларијама Еко Аграра.
Председник општине Чајетина Милан Стаматовић наводи да од укупно 16.000 хектара државног земљишта, 7.000 хектара је предвиђено за издавање, док се остало налази под објектима, зарасло шумом или је неприступачно и као такво не може се искористити за пољопривредну производњу.
„Законска регулатива која се односи на период закупа од годину дана није разлог слабог одзива пољопривредних произвођача, већ бесправно коришћење државног земљишта од стране Пољопривредног комбината“, тврди Стаматовић.
Он додаје да велики број пољопривредних произвођача продаје производе Пољопривредном комбинату што они користе као систем уцене да нико не лицитира на то земљиште.

Председник општине Чајетина Милан Стаматовић, фото: ГЗС
„Око 4,5 хектара се води на овом Пољопривредном комбинату које је узурпирало државно земљиште. Ми смо више пута пријављивали Републичкој инспекцији, увек се то завршавало на обећањима, тако да се агонија са државним капиталом наставља“, каже Стаматовић.
Држава неће дозволити бесправно коришћење пољопривредног земљишта у државној својини и законом је предвиђено пооштравање санкција за урпаторе државног земљишта у висини троструког износа највише постигнуте просечне цене закупа на територији округа, а уколико је узурпатор НН лице локална самоуправа дужна је да донесе одлуку о скидању усева , а и да испоштује рокове и процедуре у доношењу и спровођењу годишњег плана заштите, уређења и коришћења пољопривредног земљишта.
Глас западне Србије