„Mi smo napravili tu aplikaciju i pojednostavili je kako bi mogao svako da koristi tu aplikaciju za prepoznavanje lica i na kraju, kao finalni proizvod imamo izveštaj koji prikazuje koliko jke određena osoba koju smo selektovali koliko je vremene aprikazivana na televizijama u pojedinim emisijama. Razvili smo i veb aplikaciju u cilju jednostavnijeg korišćenja. Prvo je potrebno da korisnik prosledi aplikaciji, tj. algoritmu slike osoba koje želi da detektuje, takođe može i video sadržaj, pa na osnovu tih selektovanih slika aplikacija uspešno radi i vrši izveštaj”, rekao je Stefan Ćirković, student doktorskih studija na FTN-a u Čačku i saradnik u nastavi.
Aplikacija za praćenje pojavljivanja javnih ličnosti u vestima, foto: 4N Studio
Ključna prednost aplikacije može da bude korisna za same javne ličnosti, jer omogućava da prate sopstvenu medijsku pokrivenost.
„Ova aplikacija ima široku primenu, ne samo u politici, već u muzici, filmovima, sportu, veoma je bitno da imamo neku statistiku o pojavljivanju koja kasnije može da se koristi za praćenje popularnosti, brojanje pojavljivanja u medijima i emisijama”, rekao je student Stefan.
Inovacija sa FTN-a u Čačku, foto: 4N Studio
Profesor dr Vladimir Mladenović ističe važnost i mogućnosti softvera koji predstavlja inovativno i praktično rešenje koje može imati široku primenu u različitim oblastima.
„Ova vrsta softverske aplikacije može da pomogne različitim vrstama istraživanja, naročito onima koji se bave prisutvom javnih ličnostim u medijima”, rekao je prof. dr Mladenović.
Sa Fakulteta tehničkih nauka ponosno ističu ažurnost i vredan rad studenata, gde svi zajedno prate i osluškujku savremene tokove.
„Naša država je ipak prepoznala da je u znaju i tehnologijama zaista najbitniji napredak jednog društva i sva društva koja su htela da se razvijaju, počinjala su od znanja i tehnologije, to je jedini resurs koji se trošenjem uvećava”, zaključio je profesor Mladenović.
Profesor Nebojša Mitrović, prodekan za nauku i međunarodnu saradnju Fakulteta tehničkih nauka u Čačku rekao je da sama paleta studentskih programa govori o tome da stvara obavezu da se razvoj savremene tehnike prati iz dana u dan što nije lak zadatak.
Profesor Nebojša Mitrović, prodekan za nauku i međunarodnu saradnju Fakulteta tehničkih nauka u Čačku, foto: 4N Studio
„Ako ste vi prvi došli do neke ideje, to znači da imate veliku konkurenciju da je plasirate da ste vi upravo prvi, to je uslovno rečeno veoma zahtevan posao, veoma inovativan, ali zahteva i visoke tehničke standarde koji treba da se ispune. Veoma smo ponosni na to da poslednje tri, četiri godine više od 20 malih patenatza je evidentirano, to nije završena stvar, jer se svakog dana radi na njihovom razvoju”, zaključio je Profesor Nebojša Mitrović, prodekan za nauku i međunarodnu saradnju Fakulteta tehničkih nauka u Čačku.
Inovacija sa FTN-a u Čačku, foto: 4N Studio
Veštačka inteligencija ima brojne društvene primene, što danas dokazuje i srpska pamet fakulteta tehničkih nauka u Čačku
GZS
Prilog emitovan na Prvoj televiziji
Dodaj sliku
Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.
Župana Stracimira 9/1, Čačak
redakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com
Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.
Izrada: DD Coding
© Glas Zapadne Srbije 2025. Sva prava zadržana.