Danas je Preobraženje Gospodnje 


Umereno oblačno i suvo vreme              Požar u Trnavskoj ulici dve žene u teškom stanju primljene u čačansku bolnicu             

 
Danas je Preobraženje Gospodnje
Trenutno na sajtu: 360       |       Podeli:
19.08.2023 | 1 коментар(а)



Srpska pravoslavna crkva danas obeležava praznik Preobraženja Gospodnjeg, koji se u Pravoslavlju ubraja u 12 velikih Hristovih praznika.

Praznik je posvećen sećanju na događaj Hristovog preobraženja na gori Tavor kada on najavljuje svoje potonje stradanje i slavu.

Prema Jevanđeljima, Isus je treće godine svoje zemaljske propovedi, na Tavor poveo svoje učenike Petra, Jakova i Jovana i pred njima se pojavio preobražen "sa licem sjajnim kao sunce i haljinama svetlim kao sneg".

Preobraženje Gospodnje je u pravoslavlju poznato i kao letnje Bogojavljenje, jer su se i tada, kako piše u Jevanđelju, otvorila nebesa i začuo glas Boga Oca: "Ovo je Sin moj ljubljeni... njega poslušajte".

Hristos, koji se preobrazio na Gori u prisustvu Mojsija i proroka Ilije, najavio je nebesku snagu nove vere i svoju ulogu Cara nad carevima koja nadilazi starozavetne zakone i proroke.

Prema rečima Svetog Nikolaja Velimirovića, ovo nebesko svedočanstvo o Sinu Božjem "trebalo je da posluži u dane stradanja Gospodnjeg na ukrepljenje nepokolebljive vere u njegovu krajnju pobedu".

Zapadna crkva unela ga je u svoj kalendar tek 1457. godine i to u slavu pobede hrišćanske vojske nad Turcima kod Beograda, a na Istoku se slavi još od sedmog veka.

Preobraženje pada uvek u vreme Gospojinskog posta, pa su zato posne i pravoslavne trpeze.

Na ikonama Preobraženja, koje se nalaze na svakom ikonostasu pravoslavnih hramova, slika se Gospod Isus Hristos na Gori okružen svetlošću, sa Ilijom, Mojsijem i trojicom apostola koji uplašeni leže na zemlji.

Veliki broj pravoslavnih hramova u Srbiji posvećen je ovom prazniku i među njima su najpoznatije crkve Preobraženja u Beogradu, Pančevu, Sokobanji, Smederevskoj Palanci i preobraženjski manastir u Ovčaru, srpskoj Svetoj Gori.

U pravoslavnim hramovima se na Preobraženje iznosi i blagosilja novi rod grožđa, koje se prema pravoslavnom srpskom običaju, prvi put jede na ovaj praznik.

U narodu se smatra da je Preobraženje dan kada se poslednji put kupa u rekama, jer se za ovaj praznik vezuje i smena godišnjih doba.

Postoji verovanje da se o ovom prazniku celokupna priroda preobražava, pa se kaže: Preobražava se i voda i gora.

GZS/ Tanjug, RTV




PODELI:






Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (1)

  • Ramamti Ezer

    'Takođe, u narodu je ustaljeno mišljenje da je na današnji dan važno da žene započnu neki novi posao ili hobi, jer će u tome imati uspeha. Takođe, čega god da se late, u narednom periodu će sve ići od ruke.' Žalosno je što ljudi umesto da veruju čistoj istini iz Biblije, veruju tradiciji i mistici koje sramote Boga i Isusa. Isus se nije probrazio pred Petrom, Jovanom i Jakovom da bi ih uplašio, zabavio ili uveo neki novi obred, hobi, ili verovanje, već da naglasi slavu najbolje moguće vladavine kojoj će on biti na čelu kao moćni Kralj nad Zemljom, koja će uskoro zavladati nad ovom planetom - Božjeg Kraljevstva koje mu je predao njegov Otac i Bog Stvoritelj Jehova. Šta više, Bog se tada javio i rekao sledeće:,,Ovo je moj voljeni Sin, koji je po mojoj volji. Njega slušajte.'' (Mat. 17:5; Mar. 9:7). Zašto su bitne ove Božje reči kojima je iskazao ogromnu ljubav prema svome voljenom Sinu? Zato što je sam Isus rekao učenicima da će upoznati istinu iz Biblije i ona će ih osloboditi (Jov. 8:32). Od čega istina može nekog da oslobodi? Od ovakvih ispraznih verovanja i običaja kojima mnogi vernici robuju i nalaze se u okovima duhovne tame, a crkve ništa ne čine da to eliminišu, nego čak popularišu takva verovanja.



  •  













     


     

    © Глас Западне Србије
    Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
    032 347 001
    redakcija@glaszapadnesrbije.rs

    Импресум

    Статистика сајта:
    Прес: 150.026.878 посета
    Тренутно на сајту: 359 посетилац(a)