Рад професора Ђорђа Ђукића у зборнику САНУ 


Preko 1000 vozila u koloni, potpuni kolaps ka Zlatiboru              Festival profesionalnih pozorišta Srbije u Užicu od 13. do 20.maja              U Srbiji u martu više turista za 11,7 odsto nego pre godinu dana              Potpisani ugovori za pošumljavanje sa 38 lokalnih samouprava - novi drvoredi u Čačku, Ljuboviji, Arilju              Danas Komaranska košija na Boretinom brdu              Večeras na Kraljevom trgu koncert Baneta Mojićevića              Čačani će sutra u Borčevoj hali uživati uz pesme Lexington benda             

 
Рад професора Ђорђа Ђукића у зборнику САНУ
Trenutno na sajtu: 265       |       Podeli:
21.12.2018 | 0 коментар(а)



Чачак – Међу 32 рада управо штампаног зборника Српска академије наука и уметности - „Економска криза: порекло и исходи”,

објављена је и студија професора др Ђорђа Ђукића са Економског факултета у Београду и члана Oдбора за економске науке САНУ од 1994. године, иначе Чачанина.

Назив тог рада је „Немоћ монетарне политике у условима светске финансијске и економске кризе” и ево како је професор Ђукић, током прошле деценије предложио властима у Србији усвајање по хитном поступку закона о лимитирању задуживања државе. Навод је са стране 304. зборника:

“Имајући у виду напред изнете неповољне тенденције сматрам да би парламент, на инсистирање председника Републике Србије код коалиционих партнера у власти, требало по хитном поступку да усвоји закон којим се лимитира даље задуживање јавног сектора у иностранству. Кључни критеријум би био задржавање постојећег учешћа спољног дуга у БДП-у, све док земља не изађе из кризе. У прилог томе иду недавно објављене мериторне процене да ће, у периоду 2009–2011. Србија забележити пад реалног БДП-а по просечној пондерисаној годишњој стопи од 0,8%, те да се у 2010. очекује нулта стопа раста реалног БДП-а [Goldman Sachs 2010: 4]. Ово насупрот оптимистичној оцени Владе и ММФ-а да ће Србија у 2010. остварити раст БДП-а од 2% и нешто мање оптимистичној процени НБС о расту БДП-а од 1,5% [НБС 2010: 7].”

„Уместо тога тадашња влада је увукла земљу у још веће дугове, укључујући задуживање Цветковићеве владе 2012. по изузетно високој каматној стопи од 7,25%, емисијом еврообвезнице, у износу од једне милијарде УС долара. Тај дуг још отплаћујемо” - каже данас професор др Ђорђе Ђукић за новинску агенцију РИНА.

Извор: ЕКОНОМСКА криза : порекло и исходи / уредник Часлав Оцић. - Београд : Српска академија наука и уметности, 2018 (Београд : Штампарија Издавачке фондације Архиепископије београдско-карловачке). - VIII, 479 стр. ; 24 cm. - (Економски зборник ; књ. 14).

http://www.rina.rs/item/290-n-a/

РИНА – Регионална информативна новинска агенција РИНА.




PODELI:










Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


nafta sanu nagrada

Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 158.831.617 посета
Тренутно на сајту: 266 посетилац(a)