У овом месту дом су пронашли и многобројни Срби протерани са својих огњишта на Косову и Метохији 1999. године.
У Прилужју одраста око 500 деце која су већ навикла на опрез и не ретко немаштину а радост им најчешће доносе пријатељи из Прибоја, града побратима.
Детињство у Прилужју и одрастање прати низ упозорења о дозвољеним и несигурним путевима и имањима у која упадају крадљивци.
“Безбедност је оно што је најзначајније за нас овде, јер док је безбедности биће и ученика у школи”, казао је за агенцију РИНА директор ОШ “Вук Караџић” Срђан Здравковић. Он је додао да децу, поготово у зимским месецима када се раније смркава, родитељи одводе кући, или их уче да се држе заједно и крећу се у групи.
Директор ОШ "Вук Караџић" у Прилужју, фото: РИНА
Основну школу у Прилужју похађа 260 ђака, а у истој згради су и ученици Техничке школе која је измештена из Обилића и 43 наставника који настоје да деци надоместе све оно што би им у животу изван енклаве било уобичајено.
Летос су малишани из овог места захваљујући општини Прибој први пут видели море, а када су кренули у школу помоћ је опет стигла из града на Лиму. Део руководства општине Прибој поново је био у посети Прилужју, у које су донели грађевински материјал, стипендије, прилоге за цркву и сиромашне породице.
„Ми ћемо се суштински, у границима наших могућности, трудити да помогнемо у оном делу који је најзначајнији, а то су омладина и деца. Све што имају прибојска деца имаће и деца из Прилужја. И нека људи мање причају о Косову, нека се више баве њиме”, рекао је агенцији РИНА председник општине Прибој Лазар Рвовић.
Председник општине Прибој Лазар Рвовић, фото: РИНА
Он је истакао да би најрадије забранио политичарима да говоре о Косову, већ да ако им је до њега истински стало, то треба уместо речи да чине њихова дела. Рвовић је позвао и своје колеге широм Србије, чији су буџети много већи него прибојски, да се организују и да свако у складу са својим могућностима помогне људима у јужној покрајини а нарочито деци.
ГЗС / РИНА. РС
Dodaj sliku
Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.
Župana Stracimira 9/1, Čačak
redakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com
Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.
Izrada: DD Coding
© Glas Zapadne Srbije 2025. Sva prava zadržana.