археолошко налазиште Стапарска градина. Половином 20. века обимним истраживањима на овом месту пронађени су остаци неолитског и бронзаног доба који су фасцинирали стручњаке. У близини тог места сада ниче прави археолошки парк, други такве врсте у Србији, а његову изградњу у оквиру пројекта Неолајф, Европска унија подржала је са 600.000 евра. Након паузе изазване корона вирусом, радови на изградњи се настављају у понедељак.,
„На градини су откривени делови надземних стамбених објеката, добро очувани елементи тадашњих кућа, као и земуничне јаме. Пронађен је чак и велики депо житарица, у коме доминира пшеница, која води порекло из агри-кулурних врста предње Азије. Због неприступачности те локације парк се гради на удаљености од два километра поред излетишта Стапарска бања“, каже Снежана Милисављевић, менаџерка пројекта.
Снежана Милисављевић, менаџерка пројекта
У ужичком неолитском насељу налазиће се куће, оружје, оруђе и све оно што ће вас вратити вековима уназад и упознати са начином на који је живео неолиткси човек. Парк ће бити конструисан на основу доступне архивске грађе, по узору на савремене археолошке паркове у свету, који су незаобилазна туристичка атракција.
„Динамика радова је због корона вируса мало успорена, али настављамо даље. Све се гради од материјала који су били аутентични за тај период, тако да се завршавају куће од блата, за чију изградњу су потребни и адекватни временски услови. Све то изводе радници из нашег краја, који познају те старе вештине и занате. Након кућа биће изграђене фигуре неолитског човека, као и презентација неких његових ритуала“, изјавила је Снежана.
До археолошког неолитског музеја долазиће се кроз добро познате “ћирине” тунеле, туристичким возићем који пролази кроз кањон Ђетиње, што је за све посетиоце додатно незаборавно искуство. Планирано је да у склопу овог насеља буду активиране и бројне радионице, на којима би сви заинтересовани могли да науче како су се некад обрађивали камен, кост и кожа и постављали у функцију свакодневног живота. Изградњом ове реплике неолитског насеља у Стапарима град Ужице ће додатно употпунити своју туристичку понуду.
ГЗС
Све подсећа на давна времена
Dodaj sliku
Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.
Župana Stracimira 9/1, Čačak
redakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com
Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.
Izrada: DD Coding
© Glas Zapadne Srbije 2025. Sva prava zadržana.