и за то време углавном је ишао узлазном линијом пратећи актуелне трендове и захтеве посетилаца.
„Пре 40 година на територији општине Љиг имали смо неколико домаћинстава у селима Белановица и Славковица и били смо међу првима у Србији. Такав вид туризма постојао је само још у ивањичкој и косјерићкој општини. У то време то су била домаћинства која су имала вишак простора и тада су домаћини примали госте у тим слободним собама, користила су се заједничка купатила, дневне собе и трпезарије, али се то временом мењало. Пре 10 година на територији општине Љиг постојало се свега пет до шест сеоских домаћинстава регистрованих за сеоски туризам. Значајни скокови забележени су 2004. па затим 2006. године, да би данас дошли до цифре од 20 регистрованих сеоских домаћинстава а имамо и приличан број заинтересованих да се баве овим послом”, нагласио је директор ТО Љиг Владимир Ивановић.
Да су љишка сеоска домаћинства озбиљно приступила овом послу, говори и податак да се у њима оствари од 200 до 300 па све до 800 остварених ноћења, што општину Љиг, на нивоу Србије, ставља на неку средину.
„Важно је истаћи да та домаћинства бележе значајан напредак у односу на почетак, променио се и начин рада, али и сами смештајни објекти. Сада су то објекти који се наменски раде за туристе, то су одвојени апартмани са посебним смештајним јединицама, засебним купатилима, играоницама, билијар салама у појединим домаћинствима постоје чак и тениски терени, неки у понуди имају коње за јахање, скоро сви имају бицикле за своје госте и оно што се највише променило јесте то да су домаћини схватили да није само довољно да гости добро једу и спавају то се сада већ подразумева као и хигијена, већ да је већина њих схватила да нејвећи промет праве они који успеју да направе и додатне туристичке програме”, истакао је Ивановић.
Директор ТО Љиг Владимир Ивановић, фото: ГЗС
Према његовим речима, ТО Љиг управо у том сегменту највише помаже сеоска домаћинства у смислу осмишљавања програма, штампања материјала, такође као и у изради апликација за мобилне телефоне са упутствима како да њихови гости дођу до неког манастира или неке друге туристичке атракције не само на територији Љига већ и у околним општинама.
„Захваљујући тим помацима наши домаћини успевају да госте задрже нешто дуже, па сада од уобичајена два ноћења, многи од њих остварују три до четири ноћења по госту”, закључио је директор ТО Љиг Владимир Ивановић.
Глас западне Србије
Dodaj sliku
Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.
Župana Stracimira 9/1, Čačak
redakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com
Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.
Izrada: DD Coding
© Glas Zapadne Srbije 2025. Sva prava zadržana.