(УНДП), Мисијом ОЕБС-а у Србији и Фондацијом БФПЕ за одговорно друштво у петак је организовала први у низу састанак са представницима локалне самоуправе на тему спровођења Закона о родној равноправности у Прибоју.
Учесници радионице биле су чланице Женске парламентарне мреже, предсатвнице и представници локалне самоуправе Златиборског управног округа и локалних невладиних организација.
Циљ посете је упознавање народних посланица из Женске парламентарне мреже са капацитетима, условима и препрекама за спровођење новог Закона о родној равноправности са којима се суочавају локалне самоуправе, локални механизми за родну равноправност, као и организације цивилног друштва које функционишу на локалном нивоу.
Посебна пажња посвећена је представљености жена на местима одлучивања у представничким и извршним телима локалне самоуправе, употреби алата за родну равноправност у раду локалне управе и механизама за родну равноправност, као и степену примене родно одговорног буџетирања.

Миланка Јевтовић Вукојичић је истакла да је ЖПМ формирана 2013. године, и да су у њеном чланству парламентарке без обзира на политичко опредељење, што значи да је ова Мрежа развила културу дијалога и међусобног уважавања.
„Наше заједничке активности усмерене су на поштовње људских права и слобода“, навела је она. Јевтовић Вукојичић је истакла и да је битно чути мишљења, предлоге и сугестија са локала, како бисмо наставили да радимо у континуитету на остваривању Циљева одрживог развоја, указујући да је циљ број 5 управо родна равноправност.
Снежана Пауновић се захвалила претходним генерацијама народних посланица, које су 2013. године учествовале у формирању ЖПМ. Највећи успех ЖПМ је што је успела да прескочи постојећи политички јаз, истакла је Пауновић и додала и да су данас две министарке у Влади оснивачице ове Мреже – Гордана Чомић и Марија Обрадовић. Жене које се договоре о заједничком циљу, могу све да остваре, навела је она и указала да су чланице Женске парламентарне мреже успеле да иницирају промене закона, те да буде уведено родно буџетирање, као и обавеза заступљености 40 одсто жена у парламенту, захваљујући чему данас у Парламенту имамо значајан проценат младих народних посланица, које су искорачиле у политику.

Наташа Михаиловић Вацић истакла је да је на законодавном и нормативном плану комплетиран посао, усвајањем Закона о родној равноправнпости и Закона о забрани дискриминације, као и усвајањем Стратегије о родној равноправности до 2030. године, и да то показује јасну опредељеност државе, иако је још пуно посла остало да се уради.
-Друштва у којима је постигнута родна раноправност су функционална друштва, а жене у политици доприносе трајном миру и стабиности и уносе нови кавалитет и напредак у друштву – закључила је Михаиловић Вацић.
Учесницама радионице обратио се и председник Скупштине општине Прибој Борис Мрдовић, наводећи како је обезбеђивањем инвестиција у Прибоју у претходном периоду, дошло да јачање радне снаге и економског оснаживања жена, као и до заустављања миграције становништва из Прибоја. Мрдовић је навео и да је локална самоуправа у претходном одборничком сазиву формирала одборничку женску мрежу, да је усвојена и Европска повеља о родној равноправности, као и Стратегија и Акциони план родне равноправности. Такође, општина спроводи и законску обавезу родног буџетирања.

Представница Мисија ОЕБС у Србији Агнес Боденс истакла је да се у Србији бележи континуирани напредак, када је у питању учешће жена у политици, али да је и даље пуно посла пред свима нама. Истраживање које је спровео ОЕБС у Србији показује да преко 25 одсто жена познаје бар једну жену која је била жртва породичног или партнерског насиља, указала је она и нагласила да културне норме доприносе одржавању неједнакости. Похвалила је доношење новог Закона о родној равноправности и навела да је пуна примена овог закона, нарочито на локалном нивоу, од кључне важности, за шта је неопходно учешће целог друштво. Похвалила је рад ЖПМ, која је увек била надпартијска у свом раду.
Представник Програма Уједињених нација за развој у Србији Ивица Стевановић нагласио је велика достигнућа у раду ЖПМ, имајући у виду да је усвојен изборни закон који обезбеђује учешће од 40 осто жена у парламенту, као и нови Закон о родној равноправности. Навео је и значај стицања увида у положај жена на локалу, чиме доприносе овакви скупови.

О новом Закону о родној равоправности говорили су Наташа Окиљ, УНДП консултанткиња/СКГО саветница за родну равноправност и антидискриминацију и координаторка СКГО мреже за родну равноправност, и представница општине Прибој.
Оне су се осврнуле и на локалне механизме за родну равноправност и родно одговорно буџетирање.
На радионици је било речи и о женама у локалној заједници и примени родне равноправности у пракси, о чему су говориле представница Удружења жена „Сачувајмо село“, из Прибоја и представница локалне самоуправе.
Након сваке сесије, вођена је дискусија током које су чланице Женске парламентарне мреже и представнице локалних самоуправа и невладиних организација, износиле своје ставове и искуства на тему родне равноправности и могућностима и изазовима за пуну примену Закона о родној равноправности, на националном и на локланим нивоима.

Одржавањем ове радионице, започета је серија посета локалним самоуправама, у сарадњи Женске парламентарне мреже са Београдским фондом за политичку изузетност, УНДП, ОЕБС и СДЦ, на којима ће се разговарати о примени Закона о родној равноправности и неопходним механизмима, на националном и локалним нивоима.
ПП Медиа / ГЗС