је село Ба које се врло често назива и историјским.
Тај назив ово село добило је по чувеном догађају из 1943. године када се у њему одржао Светосавски конгрес, на коме су учествовали представници, односно делегати свих политичких партија у тадашњој Југославији. Конгрес је заседао у сеоској школи и то је историјски догађај који је неправедно занемарен.
„Школа у којој је одржан овај конгрес је пре 20 година реновирана, али даље се ту ништа није урадило. Постојала је идеја да се при школи отвори музеј који би чувао успомену на овај велики историјски догађај, али који би био посвећен и читавом Равногорском покрету”, казао је директор ТО Љиг Владимир Ивановић.
Према његовим речима од саме идеје није се даље одмакло, јер није било довољно интересовања ни од једне од релевантних институција да то спроведу у дело, а то је дефинитивно ресурс који би био од изузетног значаја.
Да постоји потенцијалпотврђује и податак да је ове године урађен нови асфалтни пут од цркве у центру села до локације која носи назив Срасла буква. Овај пут директно повезује село Ба са Равном Гором, односно општину Љиг са Мионицом и Горњим Милановцем.
Нови пут који спаја Ба са Равном Гором, фото: ГЗС
У атару села Ба налази се и Башки Рајац који је по многим познаваоцима природе атрактивнији од славковачког и на коме се налази јединствено номадско насеље где још увек сточари на пролеће изводе стоку на испашу у планину и ту буду све до октобра.
Номадски живот у селу Ба, фото: ГЗС
„На само 100 километара од Београда налази се још увек очувано старотипско номадско насеље где сточари у колибама које се по негде у Србији зову још и катуни, живе живот залеђен у времену. Чобани у тим колибама живе без струје, а водом се снабдевају из појединих планинских извора и ту проводе практично пола године, а то би сигурно било занимљиво многима који би желели да се упознају са таквим начином живота”, истиче Ивановић и додаје да је и то један од занимљивијих туристичких ресурса који на жалост уопште није искоришћен и неправедно је запостављен.
Глас западне Србије
Dodaj sliku
Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.
Župana Stracimira 9/1, Čačak
redakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com
Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.
Izrada: DD Coding
© Glas Zapadne Srbije 2025. Sva prava zadržana.