Данас је (био) Дан републике – по чему га памтимо 


U Srbiji danas promenljivo vreme, temperatura do 21 stepen              Đaci u centralnoj Srbiji još danas u školama, a od sutra počinje prolećni raspust              Sutra otvaranje zatvorenog bazena u Gornjem Milanovcu              Za praznike rezervisano više od 80 odsto turističkih kapaciteta u Srbiji              Raspisani lokalni izbori 2. jun u 66 jedinica lokalne samouprave             

 
Данас је (био) Дан републике – по чему га памтимо
Trenutno na sajtu: 408       |       Podeli:
29.11.2022 | 2 коментар(а)



Данас је 29. новембар, до 2002. године обележавао се као државни празник, Дан Републике. Од Другог светског рата, славио се на дан
Фото: РИНА

када је одржано друго заседање Антифашистичког већа народног ослобођења Југославије у Јајцу 1943. године. Сећања на овај празник и заједничку велику државу бледе и памте га углавном само старији грађани.

На заседању у Јајцу суспендована је монархија, основани су врховни државни органи нове Југославије, а Тито проглашен маршалом. Две године касније држава републиком. Обележја Југославије, које више нема, чува Савез бораца у Крагујевцу.

„Слика Јосипа Броза Тита, портрет Исмета Мујезиновића, оружје бораца крагујевачког партизанског одреда и уникатну пепељару на којој је срп и чекић", наводи Жељко Зиројевић, потпредседник СУБНОР-а Србије.

Празник братства и јединства свих народа и народности славило је нерадно више од 23 милиона Југословена. Данас се са сетом присећају тих дана.

Они старији кажу да се на данашњи дан ишло на излате у иностранство, као и да је био леп празник, али и да су се сабирали резултати и додељиване дипломе и похвале заслужнима.

Баш 29. новембра пресецане су црвене врпце, отваране фабрике, организоване приредбе и полагане пионирске заклетве. Чувену "Данас када постајем пионир" 1984. изговорила је и Крагујевчанка Марија Лазаревић.

„И дан данас када се сетим тог дана осећам понос, али осећам и носталгију и жал за тим временима. То је време када смо заиста поштовали пионирску заклетву и сваку реч", поручује Марија Милојевић Лазаревић.

Док је већина грађана Титове Југославије славила, уз песму и богату трпезу, новинари су били на радном задатку.

„Онда у редакцијама морале су да се праве рубрике споровозне такозване. Говорило се о братству и јединству, о томе како је створена Југославија, на каквим темељима почива", присећа се Драгиша Петровић, новинар Радио Београда у пензији.

Дан Републике последњи пут је обележен 2001. године, иако се заједничка држава распала деценију раније.

ГЗС/РТС




PODELI:










Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (2)

  • miladin

    smesno
  • Србин

    Чега сед паматан стиди тим се будала поноси,попишам се на авној и брозове фашисте



  •  















     


     

    © Глас Западне Србије
    Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
    032 347 001
    redakcija@glaszapadnesrbije.rs

    Импресум

    Статистика сајта:
    Прес: 158.396.919 посета
    Тренутно на сајту: 409 посетилац(a)