Најстарија кућа у граду на Морави постаје музеј 


Vreme danas: popodne kiša, temperatura od 14 do 18 stepeni              Danas isplata redovne naknade za nezaposlene              Peti dan Srpskog festivala svetske muzike              Polaganjem venaca na pet spomenika obeležen Dan opštine Gornji Milanovac             

 
Најстарија кућа у граду на Морави постаје музеј
Trenutno na sajtu: 424       |       Podeli:
27.03.2023 | 0 коментар(а)



Чачак - У оквиру пројекта Чачак Национална престоница културе Србије за 2023. годину



велику улогу има и Народни музеј у Чачку под чијим окриљем ће бити отворене две нове поставке. Да је Чачак град богатог историјског и уметничког наслеђа Народни музеј то жели да представи на нови, савремен начин и он ће отворити две сталне поставке и то Хаџића кући где ће бити етнолошка поставка, али и Музеј кошарке.

- Кућа је саграђена 1854. године и првобитно је власник био Владимир Хаџић. Ентеријер куће биће испуњен бираним експонатима грађанске ношње и покућства, собе ће бити опремљене стилским намештајем који је углавном набављен у Београду и другим варошима Србије, рађен је по узору на грађанске стилове тадашњег времена. Предмети су оригинални и набављени су од старих чачанских породица куповином или путем поклона, ту ће бити приказана атмосфера и култура становања у самом Чачку”, рекла је за РИНУ Делфина Рајић, директорка Народног музеја у Чачку.

Град који је изнедрио велики број репрезентативаца не мора да брине ни за кошаркашки подмладак, самим тим граду на Морави и јесте потребна установа каква је Музеј кошарке управо због легенди које су име Чачка однеле у свет. Кошаркаше легенде као што су Радмило Мишовић, Драган Кићановић и Жељко Обрадовић имаће своје посебно место у Музеју кошарке, њима ће бити посевећен „Хол славних”.

„Музеј кошарке биће постављен у Соколани која је почела да се гради 1812. године, а завршена је 1914. године и то је најстарији објекат ове градње у Краљевини Србији. То ће бити музеј комплексног типа посвећен изучавању, интерпретацији и промоцију кошарке у Србији и Чачку кроз музеалије које прикупљамо и које ћемо чувати и излагати. Имаћемо посебан део за мултимедијалне презентације, промоције, предавања, пријем кошаркаша. Архитектура поставке треба да асоцира косаркашку халу чиме ће предмети, фотографија и конструкција добити додатно значење”, рекла је Рајићева.

 

 

ГЗС/РИНА




PODELI:










Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


gradska kuca cacak muzej kosarke

Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 157.765.097 посета
Тренутно на сајту: 425 посетилац(a)