Паралелне епидемије савременог доба 


Preko 1000 vozila u koloni, potpuni kolaps ka Zlatiboru              Festival profesionalnih pozorišta Srbije u Užicu od 13. do 20.maja              U Srbiji u martu više turista za 11,7 odsto nego pre godinu dana              Potpisani ugovori za pošumljavanje sa 38 lokalnih samouprava - novi drvoredi u Čačku, Ljuboviji, Arilju              Danas Komaranska košija na Boretinom brdu              Večeras na Kraljevom trgu koncert Baneta Mojićevića              Čačani će sutra u Borčevoj hali uživati uz pesme Lexington benda             

 
Паралелне епидемије савременог доба
Trenutno na sajtu: 257       |       Podeli:
26.12.2017 | 0 коментар(а)



Број гојазних особа у Србији, али и свету расте из године у годину, а упоредо са повећањем гојазности расте и епидемија шећерне болести.

Скоро 40 одсто особа у Србији које имају дијабетес тип 2 у тренутку откривања болести биле су гојазне.

У Европи се број гојазних особа удвостручио у протекле четири деценије. Тренутно је свака пета особа гојазна а предвиђања су да ће до 2030. године чак сваки други Европљанин бити гојазан.

Светска здравствена организација упозорава да сваки гојазан мушкарац има десетоструко већи ризик да развије тип 2 шећерне болести од његовог вршњака који није гојазан, док је код гојазних жена тај ризик већи 30 пута.

Док упоредо са епидемијом гојазности расте и епидемија дијабетеса тип 2, посебно забрињава чињеница да се старосна граница гојазних, а тиме и дијабетичара, све више помера према млађим генерацијама.

"Подаци показују да је у Европи свако треће дете узраста од 11 година предгојазно или гојазно. Један од три гојазна дечака и две од пет гојазних девојчица ће у свом будућем животу оболети од шећерне болести типа 2. Уколико гојазност настави овим темпом раста, наша деца ће имати краћи животни век него њихови родитељи", каже проф. др Едита Стокић, ендокринолог Клиничког центра Војводине.

Уколико до гојазности ипак дође, она се лечи дијетском исхраном, повећањем енергетске потрошње, медикаментима и хируршки, што значајно даље утиче и на превенцију дијабетеса типа 2 или његову прогресију и компликације.

Докторка саветује да током ових славских и празничних дана калкулишемо са храном, да будемо умерени и не преједамо се, да једемо мање парчиће и кад год можемо заменимо висококалоричне намирнице оним мање енергетске вредности, и што је најважније да се много више крећемо.

Др Стокић каже да посебно забрињава све већу учесталост гојазности код деце, а статистика каже да у региону Европе једно од троје деце узраста 11 година је предгојазно или гојазно.

"Ако погледамо гојазне дечаке, један од три гојазна дечака у перспективи у свом будућем животу ће оболети од шећерне болести, а када посматрамо девојчице, две од пет девојчица ће у перспективи током свог живота добити тип 2 шећерне болести", појаснила је она, а наводи се у саопштењу.

Она каже да се лечење гојазности заснива на одговарајућој дијетској исхрани - смањити количину хране, мењати састав намирница које се уносе, а с друге стране водити рачуна да се повећа и ниво физичке активности.

"Уколико медицинска нутритивна терапија и повећан ниво физичке активности, не доведе до адекватних резултата, у лечењу гојазности и превенцији типа 2 шећерне болести, на располагању су медикаменти, али реч је искључиво о лековима који су регистровани за лечење гојазности а не о бројним препаратима које нас свакодневно обасипају рекламама", каже докторка.

Новости




PODELI:










Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 158.825.543 посета
Тренутно на сајту: 258 посетилац(a)