Идеја за колонију родила се 2015. године, са жељом њеног оснивача и организатора да се анимирају креативни, млади, људи, који ће, својим делима, обогатити манифестацију и трајно се уградити у културну баштину Града Чачка. Прва колонија одржана је 2016. године, а наредне, 2017, попримила је облик и садржај какав би требало и убудуће неговати.
Патријарх Павле посебно је био везан за овај крај, будући да се његово духовно рођење одвијало, управо, у манастирима у околини Чачка, које је, с
нескривеном радошћу, посећивао све до краја свог овоземаљског живота. Као искушеник, боравио је у манастирима: Тројице, Вујан и Благовештење, у којем се замонашио. Као искушеник у манастиру Вујан (Гојко Стојчевић, потоњи патријарх Павле), изрезбарио је дрвени крст, који се, и данас, чува у ризници тог манастира, и у вези с којим се и родила идеја о организовању колоније под називом „Крст патријарха Павла”.
Колонија је основана у циљу баштињења дела патријарха Павла, а сада ју је преузела манифестација „Дани патријарха Павла”. Темељ колоније био би – приношење ручно резбарених дрвених крстова (или у комбинацији дрвета са другим материјалима), у знак поштовања према делу патријарха Павла. Сваке године се, од стране компетентног жирија, уочи Крстовдана, обавља оцењивање приспелих радова и бира најбољи, чијем аутору се и додељује годишња награда. Аутор најбољег крста се и новчано награђује, а добија и луксузно урађену плакету (диплому, у кожном повезу) са знаком манифестације. Аутори осталих крстова добијају награде за учешће, и, такође луксузно урађене захвалнице – у папирном повезу. Крстови се трајно чувају у депоу Народног музеја у Чачку са подацима о делу и ауторима. Када буде сакупљен довољан број крстова, биће организована изложба и то – широм света, свуда где живе Срби и где се чува сећање на почившег патријарха Павла. Изложбе ће пратити штампани, луксузно опремљени каталози крстова.
На Крстовдан (септембар) уприличава се и свечаност у манастиру Благовештење, поводом завршетка рада колоније и доделе награда. Тада се позивају сви учесници који су даровали крст те године, што пропраћају и средства јавног информисања.
Очекујемо крстове из целог света, у знак поштовања према човеку који је живео по Јеванђељу. Ваше радове очекујемо до 31. јула 2018. године, а радови који не буду благовремено приспели, већ стигну након одлуке жирија, ући ће у конкуренцију за наредну годину. Име аутора остаће забележено уз његово дело, које ће се чувати док трајемо.
Вашу намеру да изрезбарите крст и њиме обогатите колекцију, посвећену Богоугодном човеку и његовом делу, предочите на адресу danipatrijarhapavla@gmail.com, а крст на адресу Туристичка организација Града Чачка, Градско шеталишет бб, 32000 Чачак.
Глас западне Србије
Dodaj sliku
Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.
Župana Stracimira 9/1, Čačak
redakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com
Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.
Izrada: DD Coding
© Glas Zapadne Srbije 2025. Sva prava zadržana.