знања, Вукову азбуку савладаће, нећете веровати, у сеоској амбуланти. Наиме, у овом селу постојале су две школе и обе су саграђане добровољним радом мештана. Последња, иако изграђена од чврстог материјала, са стабилним темељима, зараста у коров, јер локална самоуправа није имала средстава да је реновира са основним приучним средствима и замени прозоре, тврде мештани.
Школа у Гоњу која пропада чекајући реконструкцију, фото: РИНА
„Сви смо учествовали, сакупили новац како би препокрили кров да не прокишњава. Донирали су помоћ и они који су одавно отишли из овог краја, али су пореклом из Гоња и на крају из општине су нам казали да они немају средстава за кров. Око школе је била шума коју смо исекли и истругали за кровну конструкцију, међутим ни тада нису реаговали из локалне самоуправе, а грађа стоји спакована унутар школе уместо ђака. Објекат се претворио у ругло и складиште, јер се дотерава сво смеће које не служи другим школама. На крају деца су нам уместо у школу кренула у амбуланту, где се свакодневно срећу са болесним људима који долазе на ињекције и инфузије”, рекао је мештанин Драган Чворовић.
Мештани села Гоње јединствени у томе да ђаке врате у школску зграду, Фото: РИНА
Иначе, према речима Слободана Вучковића цео комплекс где је саграђена школа пре једног века, а данас и амбуланта поклонио је својим комшијама деда Куја Биберовића мештанина Гоња.
Сеоска амбуланта у којој се одвија настава, фото: РИНА
„Тај човек је био потпуно неписмен али је и пре сто година знао колико је потребна школа народу и видео је далеко даље од многих данас”, рекао је Вучковић.
Председник месне заједнице Џанко Машовић каже да је још пре неколико година позвао представнике локалне самоуправе и мештане да покушају да реше проблем.
„Дошао је председник и видео је ситуацију каква је, међутим од тада па до данас ту ништа није урађено”, рекао је Машовић.
РИНА
Dodaj sliku
Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.
Župana Stracimira 9/1, Čačak
redakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com
Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.
Izrada: DD Coding
© Glas Zapadne Srbije 2025. Sva prava zadržana.