Због лоших временских услова, малина у чачанском крају ове године подбациће род. Иако су повећане површине под малињацима, све је мањи број квалитетних засада који су се посушили у фенофази цветања.
Све је више оних који се враћају у напуштена сеоска домаћинства и закоровљене њиве замењују са малињацима. Уколико се правилно узгаја, малина може бити одличан извор прихода. Она то и јесте за породицу Госпавић, али ће ове године, род црвеног злата у чачанском крају знатно бити умањен због неповољних временских прилика.
За Зорицу Госпавић из Трбушана, лоша је година када је у питању очекивани род на 70 ари под малином. Снег који је пре десет дана падао нанео је огромну стету малињацима подно Каблара, а киша која већ две недеље пада отежава већ безуспешно треће кропљење.

Фото: Глас западне Србије
Осим малињака у Врнчанима који је, како каже Зорица, 40 одсто уништен, породица има малињак и у Трбушанима који су пре два дана заштитили противградном мрезом. За сада, она им је једино осигурање од временских непогода.
Вегетација је ове године раније кренула па су померене и фенофазе. Код малине, када је најинтезивнији род гранчица дошло је до делимичног измрзавања и механичког лома услед падања снега у чачанском крају, па доктор Александар Лепосавић из чачанског Института за воћарство саветује адекватну заштиту.
Мора се применити нешто од фунгицида и у комбинацији са фолијарним третманом. На нашем тржишту је знатан број тих препарата који за релативно кратко време доводе до опорављања засада, али се примењује и азотно ђубриво.

Фото: Глас западне Србије
Иако су првобитно планирали да проширују малињаке, многи као и породица Госпавиц неће то учинити због неповољних климатских услова, а неки, према речима професора Лепосавића из разлога што је у чачанском крају све мање квалитетних засада, а све чешће појаве изненадног сушења на почетку фенофазе цветања.
Глас западне Србије