Четири жице препородиле село 


РХМЗ најавио јако захлађење почетком ове седмице              Тврђава Маглич упорно одолева вековима, сада ће коначно добити адекватан прилазни пут              Расте цена прасади у целој Србији, очекује се пред Ускрс и 500 динара по килограму              Ево где сутра у ивањичкој општини неће бити струје              Дрогиран возио у рикверц и у супротном смеру на ауто-путу Милош Велики              најмања месечна примања у Моравчиком округу имају грађани Ивањице а највећа Драгачевци             

 


Четири жице препородиле село
16.08.2021 | 0 коментар(а)



Прањани – За грешника који крене опасном животном стазом некад се у равногорском крају говорило да је „крив к`о гудало”.

Данас се овде, у Прањанима и другим селима на обронцима Сувобора с поносом приповеда да је управо гудало препородило читав крај.

Јер, за крај ове седмице ( 20 – 22. август) припрема се трећи Сабор виолиниста Србије а Прањанци се готове да угосте хиљаде намерника жељних дружења у овом горском подручју и звукова врхунских мајстора на инструменту од четири жице.
- Већ први сабор 2019, а почеци су вазда мукотрпни, показао је да је наш народ жељан окупљања и весеља и спреман да их сазове и направи. То је и најбољи знак да смо на трагу дуговеког саборовања у овом малом али изузетно лепом, прањанском човечанству – каже Дејан Ковачевић, председник општине Горњи Милановац којој Прањани припадају, и челник сабора.

Председник Општине Горњи Милановац и челник Сабора Дејан Ковачевић и председник МЗ у Прањанима, Радовин Веселиновић Греба

Он је истакао како му је част да позове мештане и госте на саборовање, додајући:
- Виолина је после дугог лутања 2019. коначно пронашла своје место у Прањанима.

Гудала ће и овог лета укрстити најбољи виолинисти Србије, у спектаклу под сувоборским небом.

Трећи сабор биће отворен у петак (20.8) дизањем саборске заставе и поздравним словима домаћина и гостију, док су за завршницу дана предвиђени такмичење младих виолиниста Србије и концерт Борка Радивојевића. Пре тога уследиће сећање на Бобана Костића Воза, некрунисаног краља виолиниста, а признање с тим мајсторским именом понеће његов први ученик Синиша Драгутиновић из Младеновца.

У ту част са позорнице ће свирати Перица Васић и победник првог сабора, Момир Јовановић.
Тако ће на самом почетку заједно запевати виолине таквих мајстора које је немогуће видети на окупу под истом стрехом, и затим покренути ово саборско издање.
У суботу, од 20 сати, професионални виолинисти такмичиће се за прву и златну виолину Србије, а у недељу су на вечерњем распореду концерти победника, затим Бранка Ристића и Љубе Аличића. Све ово, разуме се, не може протећи без уживања под бројним шатрама у варошици.

Замисао о оснивању овакве приредбе потекла је од Гвоздена Николића, данас широм Србије познатог телевизијског репортера, и власника Гласа западне Србије у Чачку који прави програме и извештаје за бројне телевизијске куће са националном фреквенцијом и аутора емисије „Нећете веровати” на тв Прва. Његов завичај и корени су из суседних Коштунића, док му је мајка из Прањана од Старчевића, а у мајчевини је завршио и основну школу.

Аутор Сабора виолиниста Србије Гвозден Николић

-Како смо, дан за даном, прелазили из дечаштва у озбиљније доба, Коштунићи и Прањани су свима нама, макар то било и у немаштини, постајали центар света. И то остане човеку урезано у свест, тако је и данас после много година од првог доласка у ту варошицу – беседи Николић.

И описује како се заметнула прича о сабору виолиниста:
- Ови висови Сувобора и Маљена више од пола столећа били су беспут и недођија, због Равне горе и политичке природе. Иако, тврдим, надалеко нема тако радног и часног света, неправедно кажњеног.

Али, напомиње Николић, све се да поправити, па и то:
- Дочекали смо, ево, да овај крај доживи репризу живота, да врлет буде повезана са аутопутем, да постанемо место које има планински аеродром и где се за свагда скућила виолина, краљица инструмената. Има ли од тога боље награде за вредне сељане сувоборских чука и селишта, чије су шуме и пашњаци навек обележени гробовима предака што дадоше главу за потомство, који су образ показали спасавајући невољнике и делећи кору хлеба са Анеринкацима, Енглезима, Французима и Русима, иза леђа убитачне фашистичке машинерије која је харала светом.
Гвозден Николић приповеда, такође:

-Да, то су ти људи, и ово је прилика да кажем још нешто. Можда неко некога због овога може да окрпи, али сам дужан да кажем уз све последице: Хвала нашој и мојој држави која је исправила деценијску неправду према овом народу. Хвала за сваког новог ђака и школи где сем и сам негда ишао, благодарим за сваког новог становника на сеоској утрини. Дани које најављујемо јесу, уствари победа доброг над злом, још један подвиг сувоборских сељака и државе која мисли о свом народу.

Варошица је добила нови лик

Увек насмејан и благородан, госте сабора спреман је да поздрави и председник МЗ у Прањанима, Радовин Веселиновић Греба. Двомтраш на свом имању гаји говеда али се увек нађе времена и за послове у корист овог народа.

-За три последње године, захваљујући председнику Ковачевићу и Гвоздену Николићу, са њиховим сарадницима, и варошица и читав крај добили су нови лик. Сређени су путеви, уклоњени буџаци и кад се упореде Прањани од пре 20 година са данашњим, ово је ново село – рече Веселиновић.

Село је удаљено 36 километара од Милановца на путу за Пожегу, а засеоци размештени пола на брду (420 метара надоморске висине), друга половина у планини (540). Данас имају 1.500 становника или чак упола мање него 1948. године, али никад не заборављају ратове од 1912. до 1918. кад су у битке за слободу отаџбине отишла 464 мештанина, а вратила се само 204.

-Има, ипак, неке правде на овој земљи. У последњих пар године у Прањане су се доселиле четири породице из других места, док основна школа имас пет ђака више него лани – истиче Веселиновић.

Прањанци су, после одласка Турака, увек имали црвено слово и место саборовања, мада се и то, шта се може, мењало кроз времена. Док није било у селу ни дрвене цркве, постојао је округао камен и око њега су се скупљали, а1827. је подигнута црква брвнара. Нова, зидана црква, подигнута је 1903. године, уз њу је деведесетих година XX века дограђен и звоник.

Црква Светог Вазнесења господњег у Прањанима слави Спасовдан и тог дана је вашар код богомоље. Спасовдан је уједно и сеоска обетина или молитва. О Преображењу (19. август), када је главни вашар у Прањанима, први пут 2006. године је сазван завичајни скуп Прањанаца који живе ван Прањана, са намером да то постане традиција. У селу се окупљањем обележава и Ивањдан (7. јул) а до краја прошлог века сваког 6. августа одржавано је окупљање рудара из оближњих налазишта магнезита, њихових укућана и свих житеља овог подручја, све док рудници нису затворени. Сада се, такорећи међу црвена сеоска слова, уденуо Сабор виолиниста Србије.

На Сабор виолиниста Србије у Прањанима може се и авионом

Још један разлог за весеље јесте и недавно отворени аеродром на Галовићима више села одакле су 1994, тада то беше већином обична ливада или делом насута, амерички и британски пилоти, чувани од мештана и народа, полетали ка сигурним ваздушним лукама у Италији и тако сачували 500 својих глава.

ГЗС

 








Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


sabor violinista srbije pranjani

Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
060 5000 150, 032 347 001

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 140.201.462 посета
Тренутно на сајту: 123 посетилац(a)