Necete verovati  - velika leva
close
banner-itembanner-itembanner-itembanner-item

Јединствена црква брвнара на падинама Златибора сачувала трпезе собрашице

25/07/2020
image-gallery-item
Црква брвнара у златиборском селу Јабланица, фото: РИНА
Чајетина – Уколико вас пут наведе у живописно златиборско село Јаблница, на само 25 километара

од самог центра ове познате планине, дочекаће вас мала црква брвнара посвећена Пресветој Богородици коју су вредни неимари градили у првој половини 19. Века. Овај неоткривени планински бисер још увек живо сведочи о прошлости и богатој српској историји.

„Златиборски крај изузетно је богат културно-историјским споменицима, а посебно место заузима и ова аутентична црква брвнара у Јабланици. Успешно одолева зубу времена скоро два века. Проглашена је за заштићено културно добро, а 2013. године извршена је њена реконструкција и изграђени нови видиковци, информативне табле и клупе за одмор“, изјавио је за РИНУ, директор ТО Златибор, Владимир Живановић.

Ова црква брвнара припада дрвеним храмовима мање врсте ширине 5,25 м, а дужине 9,5 м. Једно је од најпосећенијих локлалитета на Златибору, јер се налази ушушкана у дебелом хладу борове шуме и представља идеално место за рекреацију и одмор од градске вреве. Међутим, овде није само реч о културном споменику већ о живом духовном језгру, у ком је очуван и обновљен литургијски живот.

У порти јабланичке цркве може се видети и нешто јединствено, чега нема при другим златиборским богомољама. У питању су родовске дрвене трпезе, познате као собрашице, које најбоље сведоче у јединственом обичају и духовној пракси овог златиборског села.

За трпезама собрашицама некада се окупљало цело село, фото: РИНА

„Собрашице су настале, у духу ранохришћанских агапа-заједничких вечера љубави, тако што су служиле за окупљање верника три пута у току године, и то на празнике Петровдана, Преображења и Покрова Богородичиног. Током ових празника, у собрашицама се служила храна, коју су припремале домаћице из куће власника собрашице, и то обавезно посна јер се и после причешћа, истога дана, на родовским трпезама, упражњавао пост. Иако су гости у собрашицама били превасходно чланови фамилије власника собрашице, за трпезу су позивани и сви они који су дошли на црквену службу из других крајева и који нису имали својих шатри или трпеза“, каже Живановић.

Чува историју и духовни живот овог краја, фото: РИНА

Иако скромних димензија, ова црква има раскошну унутрашњост. У њеном средишту се налазе царске двери, дело познатог сликара, док се у цркви налази укупно 27 икона, од којих су четири престоне, а све су дар верујућег народа.

 

РИНА / ГЗС

zlatibor brvnara crkva sobrasice trppeza

Podeli

facebooktwitterpinterestredditlinkedinwhatsappvibertelegrammail

Dodaj komentar

Ime i prezime
Komentar

Dodaj sliku

image-gallery
|
Dodaj linkclose
1+1=

Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.

desna gif velika redakcija gzs

locationŽupana Stracimira 9/1, Čačak

mailredakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com


Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.


Izrada: DD Coding

© Glas Zapadne Srbije 2025. Sva prava zadržana.