Римску плочу са Рудника за три године видело на хиљаде посетилаца 


Oblačno i hladnije vreme, povremeno s pljuskovima praćenim grmljavinom              Danas je Veliki petak, najtužniji dan, ali i u uvod i priprema za Uskrs              Godišnjica masovnog ubistva u OŠ „Vladislav Ribnikar”             

 
Римску плочу са Рудника за три године видело на хиљаде посетилаца
Trenutno na sajtu: 340       |       Podeli:
24.10.2022 | 0 коментар(а)



Горњи Милановац - Прича о планини Рудник датира још из преантичког доба када су рудна окна привукла Келте на освајачке походе, а
Римска плоча са поруком Септимија Севера, Фото: ГЗС

експлоатацију сребра, олова и бакра наставили су Римљани о чему сведоче рудна окна, али и камена плоча пронађена на источним обронцима ове планине. Како се претпоставља, она је припадала римском императору Луцију.


Фото: ГЗС

На западној страни Прлинског виса, у рушевинама античког храма који се налазио у близини старих рудника, откривена је плоча исклесана од белог мермера, оштећена у горњем левом углу.


Фото: ГЗС

По налогу министра просвете кнежевине Србије, августа 1865. године, управник Народног музеја у Београду, Јанко Шафарик, је обишао Рудник и околину. Према његовим истраживањима пронађена плоча је заузимала почасно место на прочељу храма који је страдао у пожару, каже за ГЗС Момчило Пауновић,хроничар рудничког краја.

"Римска плоча из другог века нове вере пронађена је у близини садашње цркве. Била је уграђена у Храм богиње Мајке Земље на улазу у рударска окна где су се римски рудари молили својим Боговима да живи и здрави изађу из јаме”, истакао је Момчило Пауновић.


Момчило Пауновић, хроничар , Фото: ГЗС

На натпису се помињу имена два колона, као и управник регије и рудника Касије, чијом бригом је обновљено светилиште. Обнова храма се датује у прве године владавине Септимија Севера (193-211), када је пролазио овим крајем у два наврата 193. и 196. године. Натпис на плочи је распоређен у седам редова и његов превод гласи: Император, Цезар, Луције, Септимије Север, Истрајни, Узвишени, обнови оборени храм Мајке Земље, старањем Касија Лигуринуса, царског намесника. На молбу колона Публиа Фундани Етихета и Публија Едија Муциана, додаје Пауновић.

 За три године од када је плоча била изложена у Дому културе на Руднику, према речима Пауновића видео је рекордан број посетилаца који су имали прилику да дотакну артефакт стар скоро две хиљаде година. Он се нада, да ће једнога дана, овај вредни антички археолошки бисер поново бити на Руднику, одакле је и однешен 1865 године.

 

 

ГЗС 

 




PODELI:










Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


ploca septimije sever rimska rudnik momcilo

Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 158.955.196 посета
Тренутно на сајту: 341 посетилац(a)