и лековито биље од 58 процената. Зналци из ове делатности кажу да је за њих, још пре почетка сезоне, она вероватно изгубљена и да ће посао, који Србији сваке године доноси 20 милиона евра од извоза, једноставно стати.
– Нова одредба, по ставу локалних јединица Пореске управе Републике Србије, подразумева да откупљивач шумских плодова и лековитог биља мора, приликом откупа, у име и за рачун особе која је прикупила шумске плодове и лековито биље, да плати и порез и доприносе за пензијско и здравствено осигурање, независно од чињенице што се прикупљањем најчешће баве пољопривредна газдинства која већ јесу опорезована по другом основу. То, даље, значи да сваки откупљивач шумских плодова и лековитог биља, на откупну цену, мора да дода чак 58 одсто вредности откупљене ствари. Када се још на то надовеже обавезних 10 процената на име еколошке таксе, произилази да на вредност шумског плода од 1.000 треба додати 680 динара, као порез и допринос за особу која је прикупила шумски плод или лековито биље – каже за „Политику” Милић Поповић, власник предузећа „Интерфуд 60” из Чачка.
Извор: Политика, Гвозден Оташевић
Dodaj sliku
Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.
Župana Stracimira 9/1, Čačak
redakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com
Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.
Izrada: DD Coding
© Glas Zapadne Srbije 2025. Sva prava zadržana.