На падинама Овчара расте Вукашинова шума, свако дрво злата вредно 


U Srbiji danas promenljivo vreme, temperatura do 21 stepen              Đaci u centralnoj Srbiji još danas u školama, a od sutra počinje prolećni raspust              Sutra otvaranje zatvorenog bazena u Gornjem Milanovcu              Za praznike rezervisano više od 80 odsto turističkih kapaciteta u Srbiji              Raspisani lokalni izbori 2. jun u 66 jedinica lokalne samouprave             

 
На падинама Овчара расте Вукашинова шума, свако дрво злата вредно
Trenutno na sajtu: 320       |       Podeli:
29.12.2022 | 0 коментар(а)



Лучани - У данима кад ваздух на подручју Моравичког и Златиборског округа никад није био загађенији најбоље можемо да схватимо значај сваког стабла и сваке крошње.
Фото: РИНА

На падинама планине Овчар у селу Дучаловићи млади Стефан Драљача сам је пре неколико година одлучио да посади шуму да би дао бар мали свој лични допринос како се не би "дисало на шкрге", наводи агенција РИНА.

У борби за што више кисеоника њему се придружила и група љубитеља природе и планинара који су у оквиру програма Зелени инкубатор који реализују Млади истраживачи Србије такође на падинама Овчара посадили 150 нових садница.

„Природа је све што имамо и морамо је чувати. Када би свако током свог живота засадио бар једно дрво свет би био лепше место за живот. Током акције пошумљавања посадили смо храст, јасен, липу, цер.. Оно што је Стефан започео трудимо се на овај начин додатно да употпунимо. Његов брат има сина Вукашина, тако да ће се овај предео назвати Вукашинова шума. Бићемо поносни кад видимо како то све изгледа за неких десеатк година", рекла је за РИНУ Јелена Јанковић која је учествовала у акцији пошумљавања.

Стефан је познат по томе што није желео бити један од оних који од природе само узимају, а ништа не враћају. Садња шуме која ће имати бројне бенефите за животну средину деловала му је као најбољи начин да да свој допринос. Сама та чињеница да од малог семена, може да настане огроман шумски горостас била му је фасцинантна.

„Свако може да засади своје дрво, није то кмпликован процес. Потребно је само да у јесен кад опадају жирови, да се они скупе посаде у саксију и повремено заливају. На пролеће оне већ порасту и могу да се засаде. Надам се да ће и други људи научити да се врате природи, јер је то изузетно важно. Да кад се помене стабло не мисле како да га посеку и од њега само да имају новчану корист. “, закључио је Стефан Дрљача.

Осим што је својеврсна фабрика кисеоника, шума има и бројне друге бенефите и то оне дугорочне. Стефан не намерава да овде стане, па је у плану да шуму посади и на суседној парцели. Формирао је и свој расадник из ког, кад за то дође време преноси саднице на парцелу.

ГЗС/РИНА




PODELI:










Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 158.494.262 посета
Тренутно на сајту: 321 посетилац(a)