Је ли кратак списак културних добара на заштићеном простору, као и археолошких локалитета римског периода?!
У летимичном прегледу Уредбе о проглашењу специјалног резервата „Увац“, спремљенe за Владу Србије, у први мах ме, као поштоваоца баштине, обрадова оно што прочитах у претпоследњем пасусу члана 2. - да је откривен манастир Трудово.
Извод из Уредбе - где је манастир Трудово?
Али, убрзо ме обузе осећај кривице: како да то не знам, а у комшилуку ми родног краја? И ко га је досад скривао? Јер, у новинарској знатижељи и дозивању предака пут ме водио на врелa завичајне историје, одакле су ме испраћали неми дозиви са црквених развалина, згаришта, са гробова и белега у корову...!
О манастиру Трудово у Трудову, колико ми је у памети – нико ништа не зна?! Је су ли то оманули аутори Уредбе податком – из рукава, на памет, што би народ рекао...?
Пошто нема карте са новим границама Резервата (што би, свакако, захтевало велики простор), а не сналазим се у оним катастарским парцелама и „кантарским кукама“ што би рек’о Кочићев Давид Штрбац – помислих да то аутори Уредбе нису мислили на остатке манастира Градина у Ојковици, изнад засеока Томићи?!
Црква у Буковику под заштитом државе
С друге стране, чини ми се да је кратак списак културних добара на заштићеном простору или су остали – неважни??! Наведени су мост на Увцу у засеоку Жвале па велики број археолошких локалитета од којих се најзначајнији Јеринин град (Дружиниће), град Клак (Радоиња) и манастир у Трудову (Трудово).
Мост на Жвалама је потопљен 1978. године, a можда су се на списку требала наћи и два „жива“ манастира – Јања у Рутошима и Дубница у Божетићима. На сајту Завода за заштиту споменика културе из Краљева је списак непокретних добара под заштитом државе: општина Нова Варош је под редним бројем 13, са две знаменитости које су, по свој прилици, у границама Резервата – црква у Буковику и манастир Дубница.
Мислим да су далеко значајнији од поменутих археолошких локалитета и неки римски локалитети, о којима у једном од бројева „Зборника“ Народног музеја из Ужица пише др Љиљана Мандић.
У Уредби је занимљив и члан 11, где се у другом пасусу помиње да треба извршити идентификацију граница Предела изузетних одлика „Овчарско-кабларска клисура“ на терену. Је ли овде грешка направљена по систему „copy – paste“, брзоплето и неодговорно, па се не помиње СРП „Увац“?
Римски споменици у Радоињи, пре градње цркве
Можда ће неко рећи да су ови пропусти – ситнице или да сам старо зановетало и дангуба која нема преча посла?! Тако су говорили они које сам опомињао на претеривања и накарадности, на произвољности и нетачности о броју од 285 сунчаних дана у нашој Општини (а да никако не наводе извор податка) или да је Штитково испод Златара, а у Калипољској бици погинуло по једнима 6.000, а по другима 7.000 српских војника?! Неки су, истина, прихватили сугестију о упућивању на поправни из земљописа и историје...
На крају, да ли неко из Резервата и Општине раније читао ову Уредбу, хоће ли упозорити ауторе на грешке? Или ће текст, можда, отићи пред Владу?
Златари инфо, Д. Гагричић
Dodaj sliku
Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.
Župana Stracimira 9/1, Čačak
redakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com
Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.
Izrada: DD Coding
© Glas Zapadne Srbije 2025. Sva prava zadržana.