под називом „Дајићи”, садржајна и богата студија о животу и повести једног дела Старе Србије којем је Голија била и остала матица. На овој књижевној вечери беседили су академик, професор техничких наука и генерал - потпуковник Синиша Боровић, историчар Салих Селимовић, члан Матице Српске, протојереј ставрофор Мирољуб Маринковић и аутор. Одломке из књиге читао је Миланко Бошковић уз арије певачке групе са Голије „Клековачки жубор”, а програм је водила Снежана Хаџи Златић.
Ево шта је рецензент књиге, Емилијан Протић, навео у приказу овог студиозног рада:
„Пре 17 година Мирко Перуничић објавио је своју прву књигу, `Дајићка капетанија`, која је лепо сведочанство даље и ближе прошлости његовог голијског завичаја, уз обиље историјских података, али и слика свакидашњег живота људи под широким крилом Голије кроз протекле деценије 19. и 20. века. Перуничић је заслужан што је на светлост дана изнео са љубављу и ставио међу корице свет на Голији и под Голијом, о коме се више усмено приповедало, а ретко писало, да остане и да траје.
Мирко Перуничић у средини на представљању своје књиге
На том трагу који је донео лепе резултате и пробудио читалачко интересовање је друга Перуничићева књига, једноставног наслова – `Дајићи`. Потка је, ако се може слободније рећи, иста као и у претходној књизи, има историје и сеобе становништва, али има и зналачки из велике прикупљење грађе исписаних поглавља која су својеврсно откриће и богатство. То је породични живот, то су, на први поглед познате чињенице као у сваком уређеном друштву без којих се не може, које су непромељиве, а опет су и неисцрпан извор људског живота који тече и непрестано се обнавља.
Чини се, управо, да је централни део књиге псебно значајан. То су `Склопљени бракови`, у периоду од 1837. до 1923. године. Нема сумње да је аутор `преко руку` претурио, ишчитао и вешто уклопио међу корице књиге велику породичну, свакидашњу историју тог преломног периода у животима сваког човека. Из давних и ближих деценија, пред нама су имена супружника који су укрстили руке, као и загрљај уз завет да ће заједнички кућити кућу, стварати породицу. За потомке ове књиге биће дар који се од срца прима.
Перуничић је и у другим деловима књиге кренуо другачијим путем, занимљив и нов. Даје списак људи који су били челници или у најужем кругу власти. Почео је од 1837. од Начелства среза моравичког до 1941. године. Уложио је труд да осветли и време кад је дошло ослобођење и успостављена нова власт на битно другачијим темељима. Аутор се оправдано задржао на кратком прегледу и именима оних који су били челници Народног одбора Среза моравичког (1944-1955) и шире се осврнуо на деловање Народног одбора општине Девићи која је покривала читаво голијско подручје (1955-1962), што је сасвим оправдано у ауторовој замисли.
Књига заслужује пуну пажњу и читање и да буде на полици у кући сваког домаћина на Голији, али и оних који су далеко од завичаја. Јер, књига је својеврсни времеплов који доноси радост нових сазнања, буди успомене на далеке претке, на корене којих се понекад олако одричемо. Узмите у руке `Дајиће`, заслужују топлу препоруку.”
Генерални спонзори овог издања јесу „Matis group” - Ивањица, „Путеви” – Ивањица, „Техно друм” – Милован Милићевић, Београд, „Прогрес инжењеринг” – Витка и Момир Ћосовић, Чачак.
Глас западне Србије
Dodaj sliku
Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.
Župana Stracimira 9/1, Čačak
redakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com
Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.
Izrada: DD Coding
© Glas Zapadne Srbije 2025. Sva prava zadržana.