а слике те невероватне лепоте већ годинама обилазе свет. Ипак, овај Специјални резерават природе има да понуди још много тога, нарочито љубитељима спелеологије пошто се ту налази највећи пећински систем на Балкану. До Ушачке пећине скривене управо међу овим меандрима, можете стићи само на чамцу и пловећи тиркизним језером.
"Пећина је смештена у самом срцу резервата. Овај систем добио је назив јер се Ушачка пећина спаја са Леденом пећином у јами Бездан и тако праве најдужи пећински систем од преко шест километара. Унутар њих налази се много неистражених канала, па се сматра једним од највећих спелеолошких објеката у овом делу Европе. Прави улаз у овај систем је на десет километара од Сјенице у селу Лопиже у засеоку Ушаци", рекао је за РИНУ Стева Радовановић чувар заштићеног подручја СРП Увац.
Стева Радовановић, фото: РИНА
Укупна дужина канала Ушачке пећине износи 2.520 метара при чему је главни канал дужине 2.090 метара док остатак припада бочним каналима. Хидролошки је активна, а кроз њен главни канал протиче повремени ток. Она практично представља тунел кроз који протиче Дубоки поток. На више места у пећини ток понире и поново се појављује у виду извора и тока. На великом броју места у пећини, нарочито на местима промене правца канала, присутне су речне терасе које су изграђене од кластичних седимената које је овај ток одложио.
"Ова пећина обилује пећинским накитом , постоје две уређене дворане за све посетиоце у дужини од око 550 метара. У првом делу пећине местимично се појављују усамљене драперије, мале група сталагмита и сталактита. Други део је поприлично издашнији, а у њему се могу уочити масивни сталактити и сталагмити, а јављају се и стубови. Присутни су саливи и бигрене терасе", истиче Радовановић.
Две дворане доступне су за посетиоце, фото: РИНА
Оно по чему је Ушачка пећина такође посебна јесте што се унутар ње могу видети четири изузетно ретке врсте слепих мишева, који се још називају и пећински голубови. Управо изнад саме Ушачке пећине смештена су и гнезда једне од највећих колонија белоглавих супова на Балкану.
У ушачкој пећини живе ретке врсте слепих мишева, фото: РИНА
Овај изузетно атрактиван предео претхдоних година привлачи све више посетилаца и додатно доприноси туристичкој понуди планине Златар, која се налази у непосредној близини.
РИНА / ГЗС
Dodaj sliku
Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.
Župana Stracimira 9/1, Čačak
redakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com
Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.
Izrada: DD Coding
© Glas Zapadne Srbije 2025. Sva prava zadržana.