искористили као изговор већ су се прихватили тешког посла у пољима. Пре него што се осушила, трава је покошена, сено избалирано и спремно да прехрани стоку током пресстојеће зиме. Некада су се због ових послова органзовале чувене мобе, када је читаво село долазило код једног домаћина да пласти, али данас је то права реткост. Механизација је чак и пољу преузела примат, па се сада ради лакше и брже са машинама.
Фото: РИНА
„Раније се то пластило па се трпало на розге, сада тога више нема јер нема ни народа. Посао је осавремљен помоћу машина, ради се са пресама. Покоси се, сачека да се осуши, пограби се на откосе, и кроз ливаду се прође са балирком“, рекао је за РИНУ Бранко Комадинић из села Соколићи код Чачка.
И управо од машине зависи да ли ће балирано сено имати облик ваљка или коцке. Касније се користи за прехрану стоке, али је сваког лета и једна од најчешћих сценографија када је у питању фотографисање за друштвене мреже. Ако погледате бројне инстаграм налове, на већини њих угледаћате управо "фотку на бали".
„Ако се праве коцке ту треба више радне снаге, па чак и до четири радника јер морају да се покупе и посебно испресују. За роло бале један човек је довољан. Видимо омладина често долази док радимо да се фотографишу, па им ми онда и објанимо како оне настају и како су срећни што не морају сада код бабе и деде да пласте, времена су се променила”, каже Бранко.
Све је мање оних који се баве овим послом, тако да овај домаћин из Соколића не балира само комшијске, већ и ливаде из суседних села. Тако да ако вас пут наведе у овај крај западне Србије и видите сено које је намештено под конац врло је могуће да је то Бранкових руку дело. Уколико одлучите и да се сликате, јако је важно послушати фотографе. Светлост је кључна за добру фотографију, а она најбоља настаје око пола сата пре изласка и око пола сата пре заласка сунца.
ГЗС/РИНА
Dodaj sliku
Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.
Župana Stracimira 9/1, Čačak
redakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com
Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.
Izrada: DD Coding
© Glas Zapadne Srbije 2025. Sva prava zadržana.