Лешник све занимљивији воћарима 


Todorović za osam godina asfaltirao 500 km lokalnih puteva, evo šta je još planirao              Danas je Velika subota, drugi dan hrišćanske žalosti posle Velikog petka              U Srbiji danas oblačno, ponegde kiša i pljuskovi, a popodne prestanak padavina.              Gradonačelnik Čačka Milun Todorović posetio Mz Ključ              Za lokalne izbore u Čačku pod rednim brojem 2 izborna lista advokata Ivana Ćalovića              Na Zlatiboru se traži krevet više              Predsednik Aleksandar Vučić i premijer Miloš Vučević položili su cveće i zapalili sveće na spomenik ubijenima u Malom Orašju I Duboni              Rekonstrukcija gradskog trga u Čačku polako ulazi u završnu fazu              Pokret ,,Mi snaga naroda,, prof.dr.Branimir Nestorović prikuplja potpise podrške u Čačku             

 
Лешник све занимљивији воћарима
Trenutno na sajtu: 284       |       Podeli:
04.08.2017 | 0 коментар(а)



Топола - Језграсто воће попут лешника све је већа атракција за воћаре. Низ погодности

карактерише ову воћну врсту па се због тога засади под лешницима из године у годину шире.

Никола Грујић из села Крћевац има засад који се простире на 3,5 хектара, старости девет година. Како лешнику треба десет година да достигне пуну родност, следеће године се у овом засаду очекује велика количина плодова.

"За ову воћну врсту одлучио сам се баш из разлога што није толико заступљена као јабука која је водећа на овим просторима, казао је Грујић и додао да лешник није захтевна култура, око њега нема пуно посла.

“Добра је цена и сталан пласман па се ни једног тренутка нисам покајао што сам се упустио у ову причу”, тврди Грујић.

Засад се наводњава системом кап по кап, потребно је обавити неколико третирања током године а берба се обавља машински, тресачима или усисивачима.

Улагања у овако велики засад и те како има, али одлична цена која иде и до 2000 динара по килограму доноси добру зараду. Оно што је посебно важно нагласити за ову воћну врсту је избор сорти који је од суштинске важности за добар принос. Сорта се бира према климатским условима и карактеристикама земљишта, такође у засаду мора да постоји више сорти, бар три које се међусобно опрашују. Када се испуне такви услови принос по стаблу је од 9 до 12 килограма.

У засаду Николе Грујића присутне су сорте халски џин, косфорд, тонда ђентиле и истарски дуги.

 

М. Лазаревић / Глас западне Србије




PODELI:










Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 159.227.429 посета
Тренутно на сајту: 285 посетилац(a)